Google büyük ceza yolda!
Avrupa Komisyonu tarafından Shopping, AdSense ve Android ürünleriyle üç farklı pazarda tekel olmakla suçlanan Google, milyarlarca dolarlık cezalara çarptırılabilir.
TEKNOLOJİ , 13 Nisan 2018 Cuma, 16:58
Google büyük ceza yolda!

Avrupa Komisyonu, Google'ın Android işletim sistemiyle akıllı telefon pazarında haksız rekabete yol açan bir tekele dönüşüp dönüşmediğine dair kararını önümüzdeki aylarda açıklayacak.

Komisyona yakın kaynaklara göre, Google birkaç milyar dolarlık bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Ancak şirketin rakipleri ve pazar analistleri, söz konusu para cezasının Google'ın sarsılmaz dominant konumunda herhangi bir değişiklik yapmayacağı görüşünde.

Windows Phone'un yok olmasıyla, Apple ürünleri dışındaki tüm akıllı telefonlar ve tabletler Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemiyle çalışıyor. Avrupa Komisyonu için rekabeti önleyen sorun ise bu işletim sisteminde Google tarafından geliştirilen Haritalar, Gmail, Arama ve benzeri diğer servislerin ön yüklü olarak bulunması.

ÖN YÜKLÜ SUNANA PARA ÖDÜYOR

Amazon gibi şirketler Android temelli farklı mobil işletim sistemleri kullansa da, günümüz akıllı telefon pazarı tamamen Android'e teslim olmuş durumda. Avrupa'daki web aramalarının yüzde 90'ını elinde bulunduran Google, Google Arama uygulamasını cihazlarında ön yüklü olarak sunan üreticilere gelir paylaşım modelleri sağlıyor.

Avrupa Komisyonu, Google'ın dominant pozisyonunu kullanarak akıllı telefon üreticilerini kullanıcılara alternatifler sunmaktan alıkoyduğu görüşünde. Öte yandan, Google Play mağazası dışında sunulan uygulamaların kullanıcılar tarafından güvenlik gerekçesiyle göz ardı edilmesi de, Google'ın bu alandaki güçlü pozisyonunu pekiştiriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR