Hayalet gemilere müthiş operasyon!
Türk ve Alman polisi, Akdeniz’de hayalet gemileri kullanan göçmen kaçakçılığı şebekesini çökertti. Almanya’ya ulaşanların yaptığı ödemelerin kurye ile Türkiye’ye getirildiği tespit edildi. Örgütün lideri İstanbul’da yakalandı
GÜNDEM , 30 Ocak 2016 Cumartesi, 07:01
Hayalet gemilere müthiş operasyon!
Avrupa’ya “hayalet gemilerle” yapılan Suriyeli göçmen Kaçakçılarının peşine düşen Alman ve Türk polisi “Dalga” operasyonuyla Suriyelilerin kontrolündeki kaçakçılık şebekesini günışığına çıkardı. Türkiye’deki liderliğini “Doktor” kod adlı Suriyeli Ahmet Sado’nun yaptığı suç örgütününAlmanya’dan kuryelerle çanta içinde Türkiye’ye para getirdiğini tespit etti. Almanya ve Türkiye’deki operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Bir Türk zanlının da bulunduğu şebekenin havayolunu kullanan kuryelerle yaklaşık 9.5 milyon Euro’yu Türkiye’ye getirdiği ortaya çıkarıldı.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, lideri ve yöneticilerinin tamamı Suriyeli olan suç örgütüne yönelik operasyonun ilk aşaması Almanya’da başlatıldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, AB’nin önemli ülkelerinin başında gelen Almanya’da göçmen kaçakçılığı ile mücadele eden BPOL teşkilatı, son bir yıl içinde İtalya karasularında yakalanan üç ayrı “hayalet gemi” ile getirilen kaçak göçmenlerin yasadışı biçimde Almanya’ya sokulduğunu belirledi.

Hayalet gemiler

Alman polisinin yaptığı soruşturmanın ilk aşamasında, kaçakların, Moldova bandralı “Blue Sky M” ve “Ezadeen” ile “Sierra Leone bandralı “Carolyn” adlı gemilerle İtalya’ya taşındığını belirlendi. Kaçak göçmenleri, Türkiye’nin kıyı şeridindeki noktalardan bindirildikleri “hayalet” gemilerin İtalya karasularına gelişiyle birlikte dümen kilitleyerek başıboş kalması sonrasında devreye giren İtalyan Sahii Güvenlik güçleri, sığınmacıları karaya çıkardı.

Üç ayrı hayalet gemi organizasyonunda çoğunluğu Suriye’lilerden oluşan 1776 kaçak göçmen, karaya çıktıktan sonra yasadışı göçmen kaçakçılığı şebekelerinin girişmleri sonrasında Avrupaülkelerine dağıtıldı.

\"\"

Mersin’de canlı kasalar

Bu göçmenlerden 220’sinin yasadışı biçimde ülkeye giriş yaptığını belirleyen Alman BPOL birimi, kaçakçılık şebekesinin izini sürdü. Alman polisinin teknik takipleri sonucu tamamı Suriyelilerden oluşan kaçak göçmen şebekesinin ucu Türkiye’de bulundu. Türk polisi ile bilgi paylaşımı sonrasında devreye giren Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı, İstanbul ve Mersin’de konuşlanan şebekenin Türkiye ayağı için adli çalışma başlattı. Yapılan takiplerde, Almanya’ya kaçırılacak göçmenlerin önce Mersin’de organize edildiği belirlendi. Polis, Suriye’den gelen kaçak göçmenlerin para gönderme merkezi olarak Mersin’de oluşturulan “canlı kasalar” aracılığıyla kaçırma bedellerinin yabancı bir firma üzerinden yapıldığını belirledi.

Üç gemiden 15 milyon dolar kazandılar 

Sierra Leone bandralı Ezadeen gemisi 2014 Aralık ayında Mersin’den 359 sığınmacı ile hareket ederek İtalya sahillerine ulaytırılmıytı. Kaçakçıların bu gemiden 3 milyon dolar kar ettiği ortaya çıkmıştı. Moldova bandralı “Blue Sky M” gemisinde ise 796 sığınmacı yine İtalyan sahil güvenlik ekipleri tarafından bulunmuştu. Yine Sierra Leone bandralı “Carolyn” adlı geli de içinde 700 kadar kaçakla İtalya sahillerinde terk edilmiş vaziyette bulunmuştu. Kaçakların organizatörlere kişi başı 4 ila 8 bin dolar ödediği, üç gemiden insan kaçakçıların toplam gelirinin 15 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Çocuklara yüzde 50 indirim yapıldı

Göçmen kaçakçılarıyla irtibatlı olan canlı kasalara 4500-6000 Euro arasında para yatıran Suriyeli göçmenlere özel şifre verildiği saptandı. Kaçakçıların çocuklar için yüzde 50 oranında indirim yaptıkları, en fazla üç çocuklu ailelerle anlaşma yaptıkları, üçten fazla çocuk sahibi ailelerle anlaşma yapmadıkları ortaya çıkarıldı. 

Kaçış 30 noktada organize edilmiş

Şebekenin, anlaşma yaptıkları Suriyelileri Mersin ve İstanbul’da bazı otellerde barındırdıkları, kaçış süreci sırasında planlanan bölgelere götürdükleri anlaşıldı. Şebekenin, ekonomik ömrünü tamamlamış gemileri kiralayıp içine yaklaşık 700 kaçak bindirip yola çıkardığını belirleyen Türk Polisi, güzergahın ise Türk karasularından çıktıktan sonra Midilli, Sakız, Kos, Rodos, Bulamaç ve Sisam adalarına çevrildiğini, Türkiye’nin batı ve güney sahillerinden 30’a yakın noktadan kaçışı organize edildiğini saptandı. 
Türkiye’ye kurye ile para taşıdılar 

İtalya’dan Almanya’ya geçen sığınmacıların, Türkiye’den aldıkları şifreleri verip paranın kalan kısmını Almanya’da şebekeye ödedi tepsit edildi. Alman BPOL birimi, şebekenin her ay en az 4 kez  25-30 bin Euro’yu Türkiye’ye ulaştırdığını tespit etti. Yaklaşık 9.5 milyon Euro’nun Türkiye’ye ulaştırıldığı saptandı. Bu paradan şebekenin Mersin ve İstanbul’daki kasalara yüzde 2 komisyon verdiği belirlenirken, kalan miktarın ise şebekede görev alanlar arasında paylaştırıldığı günışığına çıkarıldı. 

Mersin’den demir alan Moldova bandralı “Blue Sky M” gemisine binen 796 sığınmacının günlerce insanlık dışı şartlarda yolculuk ettikleri belgelenmişti.

\"\"

Lideri İstanbul’da yakalandı 

Alman BPOL ve Türk KOM birimlerinin önceki hafta yaptığı ortak operasyonda, şebekenin Türkiye’deki liderinin “Doktor” kod adlı Ahmet Sado adlı Suriyeli olduğu belirlendi. KOM Dairesi’nin İstanbul polisiyle yaptığı operasyon kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan Sado’nun anestezi uzmanı olduğu anlaşıldı. Sado’ya bağlı hareket eden Ebu Velid kod adlı Muhammed Al Said Huida’nın göçmenleri toplayıp barınmalarını organize ettiği belirlenirken, göçmenlerin sevkiyatından, paraların toplamnasından sorumlu olan Ebu Şuayip kod adlı Muhammed Kawlavi’nin, örgütün yönetimini oluşturduğu tespit edildi. Örgüt içindeki tek Türk şüphelinin ise göçmenleri kıyılara taşıyan otobüsleri ayarlayan Ramazan C. olduğu anlaşıldı.
İstanbul ve Mersin’de yapılan operasyonlarda, 9 şüpheli ile birlikte, 50 cep telefonu, 10 telefon kartı, havale listeleri, 30 Suriye pasaportu, para sayma makineleri, çelik kasa, 7 bilgasayar, pos cihazı. 14 ajanda ele geçirildi. Ayrıca, 30 bin dolar, 11 bin Euro ve 40 bin liraya el konuldu.

Soruşturmanın Almanya bölümünde ise Suriyeli Abu Jihad kod adını kullanan şüpheli ile Suriyeli dört adamı gözaltına alındı. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya, Schleswig Holstein eyaletleri ileBerlin kentinde adreslere operasyon yapıldı. Alman polisinin gözaltına alınan iki Suriyeli şüpheli hakkında IŞİD’çi olabileceği şüphesi ile işlem yürüttüğü öğrenildi. Kaynak: Milliyet

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR