Hayat kurtarmak sizin elinizde
Sadece iki gününüzü ayırarak ilkyardım eğitimi alabilir ve hayat kurtaran doğru müdahaleleri öğrenebilirsiniz. Üstelik ilgili yönetmeliğe göre çok sayıda işletme için ilkyardımcı istihdamı zorunlu.
SAĞLIK , 03 Kasım 2017 Cuma, 15:23
Hayat kurtarmak sizin elinizde

Adal İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen eğitime katılanlar, herhangi bir kazada veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile yapacakları müdahale becerilerini kazandılar.

Adal Eğitim Merkezi'nde düzenlenen, Işıl Aydemir Erçetin, Mürvet Arı ve Yasemin Demirel tarafından verilen ilkyardım eğitimleri 2 gün sürdü.

Eğitim süresince; genel ilkyardım bilgileri, hasta / yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda, yaralanmalarda, yanık, donma ve sıcak çarpmasında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında, boğulmalarda ilkyardım teknikleri ve hasta/yaralı taşıma teknikleri konuları işlendi.

Kimler İlkyardım Eğitimi Alabilir?

18 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olup hayat kurtarmak isteyen herkes ilkyardım eğitimi alabilir.

Çocuklarına acil durumda yardımcı olmak isteyen anne babalar, bebek, çocuk, yaşlı ve hasta bakım hizmeti veren kişiler, öğrencileri için ilkyardım eğitimi almak isteyen öğretmenler ve spor dallarında profesyonel olarak antrenörlük yapanlar, sporcular ve spor eğitmenlerinin de yoğun ilgi gösterdiği eğitimler Adal Grup tarafından belirli dönemlerde açılmaktadır.

İlgili yasa gereği ambulans şoförlerinin de ilkyardım eğitimi alması gerekmektedir. İşyerlerinde ise; işverenler mevzuat gereği çalışan sayısına bağlı olarak belirli sayıda çalışanına ilkyardım eğitimi aldırmak durumundadır.

29.07.2015 tarih ve 29429 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlkyardım Yönetmeliği'nin "İlkyardımcı bulundurulması" konu başlıklı 19. maddesi gereğince; "Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her yirmi personel için bir, tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için her on beş kişide bir, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için her on kişide bir çalışanın, ilgili yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezlerden, "Temel İlkyardım Eğitimi" alması ve Bakanlıkça yapılacak sınav sonrasında başarılı olarak İlkyardımcı Sertifikası almış olması gerekmektedir. Ayrıca aynı yönetmeliğin 23.maddesi gereğince ilkyardımcı sertifikaları ve ilkyardımcı kimlik belgesinin geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu sürenin sonunda güncelleme eğitimleri de alınmış olmalıdır.

OSGB, çevre ve tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı konularında da hizmet veren Adal Grup bünyesinde bulunan Adal İlkyardım Eğitim Merkezi, kendi salonunda gerçekleştirdiği eğitimlerle şirketlerin taleplerine cevap verirken, bireysel katılımcılara da eğitim imkânı sunmaktadır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR