'Hesabını veliden sorarız'
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Turgut Özal Üniversitesi'nde öğrencilerle söyleşide bir araya geldi.
GÜNDEM , 10 Mayıs 2012 Perşembe, 14:11
'Hesabını veliden sorarız'
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4 düzenlemesinin uygulamasına ilişkin genelgeye göre ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu belirterek, 66. ayını dolduran çocuğun okula zorunlu olarak kayıt edileceğini, kayıt yaptırmayan veliye ise bunun hesabının sorulacağını söyledi.

Üniversite öğrencilerinin, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun ve bu kanunun uygulamaları hakkındaki sorularını cevaplayan Dinçer, 4+4+4 düzenlemesine ilişkin eleştirilere dikkat çekti. Değişimin, birtakım beklentiler için yapıldığını ve bunun topluma sağlayacağı faydaların algılanması gerektiğini kaydeden Dinçer, bunun, riskleri görmeye çalışmaktan çok daha olumlu sonuçlar doğuracağını kaydetti. Normal şartlarda '6 yaşında eğitime başlıyoruz' denildiğini ancak fiilen böyle olmadığını belirten Dinçer, bu kararları vermeden önce pek çok ili kapsayan bir analiz yaptırdığını açıkladı. Türkiye'de okula başlama yaşının ortalama 74-76 ay olduğuna işaret eden Bakan Dinçer, "Gerçekte kanun '72 aydan itibaren başlayın' demekle birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile Eylül'de başlayan okul için 'Aralık ayı sonunda 72. ayını dolduran çocuklar kayıt yaptırırlar' diye bir düzenle var. Bunun için 68. ayı doldurmuş, 69. aydan itibaren çocuklarımızı okula kaydetmeye başlıyoruz. Bu süre 84. aya kadar. Yani aşağı yukarı 16 aylık zaman farkı olan çocuklarımızı kaydediyoruz.

Bunun ortalaması ise 74-76 aydır. Şimdi biz yeni bir düzenleme ile 66. ayı alt limit olarak belirledik. Yani 66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kaydedeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız. 66. aydan itibaren kayıt yaparsak ulusal düzeyde bir ortalama aldığınızda, ortalama 72 aya düşmeyi başarıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Türkiye gerçek anlamda okula başlama yaşına dair uygulamaya şimdi ulaşmıştır" şeklinde konuştu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR