Hükümetten büyük yardım!
Yaşlılığı nedeniyle bir işte çalışamayan, hasta ve yoksul olan vatandaşa devlet tarafından maaş bağlanıyor. Eğer bu kişi bakıma da muhtaçsa bakıcısına ayda 1.027 lira aylık destek veriliyor
EKONOMİ , 12 Kasım 2017 Pazar, 12:05
Hükümetten büyük yardım!

Yaşlının her türlü aylık geliri 424 TL'nin altındaysa, hayatta olan eşinin geliri veya maaşı yoksa, çocuklardan ve başka bir yerden geliri de bulunmuyorsa maaş bağlanıyor. Bu yardım daha çok yoksul yaşlılara yapılıyor.

YARDIMLAŞMA VAKFINA

65 yaş aylığı da denilen yoksul yaşlı aylığının bağlanabilmesi için kişinin 65 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Aylığı almak isteyenler bulundukları yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuracak. Başvuruda vukuatlı nüfus kaydı, üç vesikalık fotoğraf, mali durum tespit raporu isteniyor. Ödeme üç ayda bir yapılıyor. Aylık 251, 3 aylık ise 753 lira.

AKRABAYA BAKIM PARASI

Çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara da evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 lira. 65 yaş aylığı veya emekli maaşı alanlar için de onlara bakana para ödeniyor. Evde bakım aylığı alınabilmesi için bakılacak kişiye, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor.

GELİR ŞARTI DA VAR

Aylık alınabilmesi için engelliye bakacak kişi ve aynı çatı altında yaşayan başına düşen gelirinin 847 liradan az olması şart. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakımı yapan kişiye (kızına, oğluna, gelinine...) ödeniyor. Bu yolla muhtaç yaşlının evine aylık toplam 1278 lira para giriyor.

Güneş gazetesinin haberine göre, yaşça büyük ve yardıma muhtaç olan emeklilerin maaşları yükselecek. Konuyla ilgili çalışmanın 2018'de yasalaşması bekleniyor. 80 yaşında bin 100 lira maaş alan bir emekliye, ihtiyacı olduğu tespit edilmesi halinde 2 bin 200 lira maaş verilebilecek. Maaş zammında kademeli sistem uygulanacak. Yaş düştükçe ek zam oranı da aşağı çekilecek. 80 yaşında olan birine yüzde 100 zam verilirken, yaşı 70-75 arasında olan emekli için aldığı maaşın yüzde 80'i, yaşı 65-70 arası olanlara aldığı maaşın yüzde 60-65'i oranında artış yapılması üzerinde duruluyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR