İki yabancı bankaya rekor ceza
Rekabet Kurumu, 13 banka hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. ING Bank'a 21 milyon 112 bin TL, The Royal Bank of Scotland'a ise 66 bin 429 TL ceza kesti.
EKONOMİ , 29 Kasım 2017 Çarşamba, 13:33
İki yabancı bankaya rekor ceza

Rekabet Kurumu, kurumsal krediler alanında faaliyet gösteren 13 banka hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Soruşturmadan iki bankaya ceza çıktı, 11 banka ise ceza almadı

21.2 MİLYONLUK REKOR CEZA

Ceza alan bankalar ING Bank ve The Royal Bank of Scotland Plc. Merkezi Edinburgh İstanbul Merkez Şubesi oldu.

ING Bank'a 21 milyon 112 bin TL, The Royal Bank of Scotland'a ise 66 bin 429 TL ceza kesildi.

CEZA ALMAYAN BANKANLAR

Soruşturmaya konu Mitsubishi UFJ Turkey AŞ, Citibank A.Ş., Deutsche Bank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., JPMorgan Chase Bank N.A. Merkezi Columbus Ohio İstanbul Türkiye Şubesi, MerriII Lynch Yatırım Bank A.Ş., Société Générale (S.A.) ParisMerkezi Fransa İstanbul Türkiye Merkez Şubesi, Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş., Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Türk Ekonomi BankasıA.Ş. ve UBS AG'ye ise ceza verilmedi.

Rekabet Kurumu internet sitesinden şu açıklamayı yaptı:

Türkiye'deki kurumsal müşterilere kredi sağlayan bankalar tarafından güncel kredi sözleşmelerine ilişkin faiz, vade gibi kredi koşullarına dair bilgiler ile diğer finansal işlemlerle ilgili rekabete hassas bilgilerin paylaşılması suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor, yazılı savunmalar ve sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek, 28.11.2017 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 17-39/636-276 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR