İnce'nin kurultay için spriz planı
CHP'de 36. Olağan kurultay heyecanı yaşanırken başkanlık için adaylığını açıklayan Muharrem İnce'nin sürpriz planı kurultayda Kılıçdaroğlu'nu zorlayabilir. İki gün önce başbaşa görüşen İnce ve Kılıçdaroğlu, Cumartesi için kolları sıvadı.
GÜNDEM , 02 Şubat 2018 Cuma, 11:46
İnce'nin kurultay için spriz planı

Kılıçdaroğlu, 81 il başkanının acil toplantıya çağırırken İnce'de tek tek delegeleri arayarak 'dayanın' dedi. Ayrıca İnce'nin büyük sürprizi de var. Adaylığını açıklayan diğer isimler İnce lehine çekilerek Kılıçdaroğlu'nu yarışta zorlayacak.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 3-4 Şubat tarihlerinde 36'ıncı Olağan Kurultayı yapılacak. Kurultay öncesi CHP'de hareketli dakikalar yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı Yalova milletvekili Muharrem İnce, Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu adaylığını açıklamıştı. İki gün önce Muharrem İnce, genel merkezde Kılıçdaroğlu ile 20 dakikalık bir görüşme yaptı. Ancak bu görüşmede 'delegeler üzerinden baskı çekilsin' restleşmesi yaşandığı ve bunun üzerine İnce'nin karargah olarak kullandığı ofisinden tüm CHP delegelerini arayarak 'baskıya dayananın, kazanacağız' mesajı verdiği kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bu gelişmelerin ardından adaylar arasında sıcak bir gelişme daha yaşandığı iddia edildi. Başkanlık için adaylığını açıklayan Kocasakal ve Eminağaoğlu'nun Cumartesi günü yapılacak kurultayda İnce lehine çekilerek Kılıçdaroğlu'nu zor durumda bırakacağı iddia edildi. CHP kulislerini sallayan bu sıcak gelişmenin ardından harekete geçen Kılıçdaroğlu CHP'nin 81 il başkanını Ankara'ya çağırdı. Kılıçdaroğlu, il başkanlarına kurultay hakkında telkinlerde bulundu.

Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 20 dakika görüşen İnce çıkışta verdiği bu mesaj ile yaşananları özetlemişti:

"Partiyi imza baskısından kurtarmak gerektiğini söyledim. Genel başkan yardımcılarının insanlara zorla imza attırdığını, bunun doğru olmadığını, kamuoyunda tartışmalara yol açacağını, bu konuda kendisinin haberinin olmadığına inandığımı ve buna bir önlem alınması gerektiğini söyledim. Sayın delegeler üzerindeki bu baskının kaldırılması gerektiğini, demokratik bir ortamda, özgürce yarışmamız gerektiğini söyledim."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR