Irak güçleri Musul'a girdi
Reuters, terör örgütü DEAŞ'a karşı ilerleyen Irak güçlerinin, Musul'un Karama bölgesine girdiğini bildirdi.
DÜNYA , 31 Ekim 2016 Pazartesi, 13:33
Irak güçleri Musul'a girdi
Bölgeden gelen son haberde, Iraklı terörle mücadele birliklerinin, Musul sınırına sadece yüzlerce metre uzaklıkta olduğu açıklanmıştı. Reuters'a konuşan bir Iraklı komutan, askerlerin birkaç saat içinde kente girebileceğini söylemişti.

HEDEF, DİCLE NEHRİ'NİN DOĞU KIYISI

Irak ordusu, bugün Musul kentinin doğusundaki cepheden yeni bir saldırı başlattığını duyurmuştu. Ordu, saldırının hedefinin, kentin ortasından geçen Dicle Nehri'nin doğu kıyısını ele geçirmek olduğunu açıkladı.

Reuters'in haberine göre, terörle mücadele birlikleri, diğer cephelerden saldıran başka birliklerden daha hızlı ilerliyor. Birlikler
geçen hafta diğer ordu unsurlarını beklemek amacıyla ilerleyişine ara vermişti.
Musul'un güneyinde ise Irak ordusu ve güvenlik güçleri dün iki cepheden birden ilerlemelerini sürdürdüler. Ancak Musul operasyona katılan Şii milislerin komutanlarından biri, DEAŞ'ın kalesi olan kenti ele geçirmek için verilecek mücadelenin uzun ve zorlu olacağını söyledi.

SALDIRILARA RAĞMEN...

Associated Press de Iraklı özel harekât birliklerinin Musul'a doğudan ilerlemeye devam ettiğini bildirdi. Iraklı Tuğgeneral
Haydar Fadıl, DEAŞ'ın bomba yüklü araçlarla düzenlediği saldırılara rağmen, askerlerle Musul'un dış bölgelerindeki yerleşim alanları arasındaki mesafenin 3 kilometreye kadar indiğini açıkladı.

Dün yapılan açıklamaya göre, Dokuzuncu Zırhlı Tümen'in Musul'un 7 km güneybatısındaki Ali Raş köyünü temizlediği bildirildi. İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de, güneyde güvenlik güçlerinin El-Şura kasabasını DEAŞ'lılardan aldığını ve ilerlemesine devam ettiği söyledi.

İran'ın desteklediği ve bir adı da Halk Seferberlik Güçleri (PMF) olan Haşdi Şabi adlı Şii milis grubu Cumartesi günü Musul harekatına katılarak kentin batısındaki bölgeleri ele geçirmek için süren operasyonda yer aldılar.

Bu operasyonun hedefi Musul'un 55 kilometre batısındaki yaklaşık 100 bin Türkmen'in yaşadığı Telafer kentini ele geçirmek. Haşdi Şabi sözcüsü Ahmed el Asadi yaptığı basın toplantısında, Telafer'in DEAŞ'tan geri alınmasıyla militanların komşu Suriye'ye kaçmaları ya da buradan yardım almalarının yolunun kesileceğini söyledi.

Haşdi Şabi içindeki İran destekli Bedir örgütünün başkanı olan Hadi el Amiri de, "Ordu, federal polis, Haşdi Şabi, anti terör birlikleri ve (yerel Sünni) aşiretler arasında işbirliği var" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR