IŞİD bir yeri daha ele geçirdi
Geçtiğimiz hafta Musul'u ele geçirmesinden bu yana ilerleyişine devam eden Irak Şam İslam Devleti'nin Kerkük'ün 20 kilometre yakınına kadar ulaştığı bildirildi. IŞİD militanları, Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyünü ele geçirdi.
DÜNYA , 17 Haziran 2014 Salı, 18:50
IŞİD bir yeri daha ele geçirdi

Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesinin beş kilometre güneyinde bulunan (Kerkük'e 20 kilometre mesafede) binden fazla Şii Türkmen'in yaşadığı Beşir köyüne sabah saatlerinden itibaren IŞİD militanlarının havan topları ile saldırdığı, köyü koruyan Peşmerge kuvvetlerinin kaçmasının ardından IŞİD'in köyü ele geçirdiği öğrenildi.

Köyde yaşayan Türkmenler'in Kerkük'e 15 kilometre mesafede bulanan Tazehurmatu'ya kaçtığı; IŞİD militanlarının da Tazehurmatu'ya saldırıya başladığı öğrenildi.

Beşir köyü'nden Kerkük Devlet Hastanesi'ne biri Irak polisi, biri Peşmerge, biri sivil üç kişinin cenazesi ile sekiz yaralının getirildiği belirtildi.

IRAK'TA TÜRKMENLER SİLAHLANIYOR

Irak merkezi yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında sürekli tartışma konusu olan petrol kenti Kerkük, olayların çıkmasının ardından Kürt Peşmergelerin eline geçmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR