İsrail'e 10 milyon dolarlık dava
Mavi Marmara saldırısında hayatını Cevdet Kılıç ve Necdet Yıldırım'ın yakınlarının da aralarında bulunduğu 40 kişi İsrail aleyhine tazminat davası açtı.
DÜNYA , 05 Ekim 2012 Cuma, 13:45
İsrail'e 10 milyon dolarlık dava

İlk etapta açılan davalarda 10 milyon lira talep edildi.

İsrail askerlerince Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine yapılan baskında 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Yüzlerce kişinin de mağdur olduğu baskın nedeniyle İsrail aleyhine tazminat davası açıldı. İlk etapta İstanbul ve Kayseri'de toplam 40 kişi adına tazminat başvurusunda bulunuldu.

İlk başvuruda saldırıda hayatını kaybedenlerden Necdet Yıldırım ve Cevdet Kılıçlar için İstanbul'da, Furkan Doğan için ise Kayseri'de dava açıldı. İstanbul'da toplam 33 kişi için çeşitli mahkemelerde dava açılırken hayatını kaybedenler için bir milyon TL, diğer mağdurlar için ise bir liradan başlamak üzere çeşitli oranlarda tazminat talep edildi.

İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar ve mağdurlar basın açıklaması yaptı.

Gurup adına açıklama yapan Avukat Uğur Yıldırım, mağdurların maddi manevi zararlarının giderilmesi için hukuk mahkemelerinde tazminat davalarına başlandığını söyledi.

İsrail'in suçlu olduğunu her alanda göstermek için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Yıldırım, Bugün itibariyle toplam 40 kişinin ilk grup olarak tazminat davasını açtığını kaydetti. Süreç içerisinde diğer mağdurların da dava açacağını belirten Yıldırım, "İlk grubun istediği toplam rakam yaklaşık 10 milyon TL. İlk etapta dava açanlar arasında şehit Furkan Doğan, Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım da bulunuyor" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından avukatlar adliyeye girerek dava dilekçelerini mahkemeye sundu.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR