İşten çıkarılanlara kötü haber
Hükümet, işten atılanlarla ilgili önemli bir değişikliğe hazırlanıyor. İş akdi feshedilenlerin durumuna "hakim"in yerine "hakem"in bakacağı yeni bir yapı öngörülüyor. Tasarı yasalaşırsa, işten atılanlar, mahkemede dava açamayacak,."İş ve Sosyal Güvenlik Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti"ne başvuracak.
GÜNDEM , 08 Mayıs 2013 Çarşamba, 17:03
İşten çıkarılanlara kötü haber

İşten çıkarılanlar, artık haklarını mahkemede değil "hakem heyeti"nde arayacak. Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte iş akdi feshedilen işçilerle ilgili yeni bir tasarı hazırladı. Düzenleme mahkemelerin iş yükünü azaltmayı hedefliyor.

Tasarıya göre, işten atılanlar artık mahkemede dava açamayacak. Bunun yerine il ve ilçelerde kurulacak olan "İş ve Sosyal Güvenlik Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti"ne başvuracak.

Hakem heyeti, başvuruları 3 ay içinde karara bağlayacak. Heyet kararları, tarafları bağlayıcı olacak. Taraflar, heyet kararlarına iki hafta içinde iş mahkemesinde itiraz edebilecek ancak itiraz kararın uygulanmasını durdurmayacak.

İş mahkemesi de itiraza yönelik kararını iki hafta içinde verecek. Mahkeme, gerek görürse duruşma yapılabilecek.

Sosyal Güvenlik Hukuku'ndan kaynaklı uyuşmazlıkların çözümü için de SGK il müdürlükleri bünyesinde beş kişilik "Hizmet Tespiti Komisyonu" oluşturulacak.

Sendikalar, düzenlemeye tepkili. Tasarının yasalaşması durumunda iş güvencesi hakkının ortadan kalkacağı savunuluyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR