Kan değil nektarla besleniyor! Dünya'nın en büyük sivrisineği
Çin'in güneyinde 11,15 santimetre kanat uzunluğuna sahip dev sivrisinek bulundu.
DÜNYA , 24 Nisan 2018 Salı, 13:57
Kan değil nektarla besleniyor! Dünya'nın en büyük sivrisineği

Geçen yıl ülkenin güneybatısındaki Sıçuan eyaletinin başkenti Çıngdu'da Çingçıng Dağı'nda bulunan 11 buçuk santimetre uzunluğundaki sivrisineğin, dünyanın en büyük sivrisinek türü olan Holorusia Mikado türüne ait olduğu belirtildi.

KAN DEĞİL NEKTAR İLE BESLENİYOR

Sivrisineği, saha çalışmaları yaptığı sırada bulan Çıngdu Batı Çin Böcek Müzesi yetkililerinden Böcekbilimci Cao Li, 11,15 santimetre kanat uzunluğu bulunan dev sivrisineğin diğer türlerinden farklı olarak kanla değil nektar ile beslendiğini ifade etti.

ÖMRÜ SADECE BİR KAÇ GÜN

Bu türün ömrünün, sadece birkaç gün olduğunu ve büyük gövdelerinden dolayı uçma özelliklerinin zayıf olduğunu kaydeden Cao, dev sivrisineklerin yoğun bitki örtüsü olan yerlerde yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye'de Tipula sineği olarak da bilinen Holorusia Mikado türünün, Çıngdu kentinde 2 bin 200 metreden alçak dağlık alanlarda yaşadığı belirtiliyor.

Dünyada ilk Japonya'da bulunan ve 1876'da İngiliz böcekbilimci John Obadiah Westwood tarafından adı konan Holorusia Mikado sivrisinek türünün kanat uzunluğu ortalama 8 santimetreyi buluyor.

EN BÜYÜK BÖCEK 62,4 SANTİMETRE

Böcekbilimci Cao Li, 2016 yılında boyu 62,4 santimetreye ulaşan dünyanın en uzun böceğini bulmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR