Katalonya-İspanya gerginliğinde kritik gelişme - Haberleri - Bursa Hakimiyet
Katalonya-İspanya gerginliğinde kritik gelişme
Katalonya Başkanı: Bağımsızlık sürecini askıya almalıyız. İspanya ile müzakere için zaman gerekli
DÜNYA , 10 Ekim 2017 Salı, 20:56
Katalonya-İspanya gerginliğinde kritik gelişme

Katalonya'da düzenlenen referandum sonrası İspanya ile Katalon hükümeti arasında süren gerginlikte önemli bir gelişme yaşandı. Katalonya Başkanı Charles Puigdemont, 'Bağımsızlık sürecini askıya almalıyız. İspanya ile müzakereler için zaman gerekli. Bağımsızlık için halkın iradesi takip edilecek' açıklamasında bulundu.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık ilanını görüşmek üzere toplanan parlamentodan, "bağımsızlık ilanı süreci"nin ertelenmesini istedi.

İspanya yüksek mahkemesinin aksi yöndeki kararına karşın toplanan Katalonya Parlamentosu'nun oturumunun açılışında konuşan Puigdemont, İspanya hükümeti ile konuyu görüşebilmek için bağımsızlık ilanının ertelenmesi gerektiğini söyledi. Katalonya'da 1 Ekim'de düzenlenen referanduma katılan seçmenlerin yüzde 90'ı bağımsızlığa "evet" dedi.

Puigdemont, "Halk referandumda 'bağımsızlığa evet' dedi. Halkın Katalonya'nın bağımsız bir devlet olması yönündeki bu talebinin karşılık bulmasını istiyorum. Katalonya olarak, referandum sonuçlarıyla bağımsızlık ilan etme hakkını kazandık" dedi.

Puigdemont konuşmasında, referandum sonuçlarıyla ortaya çıkan durumun, Katalonya ve İspanya arasında barışçıl yollarla çözümlenebileceğine inandığını vurguladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR