Kentsel dönüşümde insanlarla anlaşmak zor
Çıkarılan yeni kanuna rağmen kentsel dönüşümde insanlarla anlaşmanın zor olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, devletin 'kentlerin dönüştürülmesi konusunda' daha etkin rol alması gerektiğini söyledi.
BURSA , 15 Nisan 2013 Pazartesi, 11:44
Kentsel dönüşümde insanlarla anlaşmak zor

Başkan Altepe, Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Yapı Komitesi üyelerini 'Bursa'da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları’ hakkında bilgilendirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarının çıkartılan yeni yasaya rağmen istenilen sonucu vermeyeceğini söyledi. Bu konuda tecrübeli olduklarını, kanun çıkartılmadan önce Bursa'da birkaç bölgede başlattıkları dönüşüm çalışmalarının kendilerini inanılmaz şekilde zorladığını hatırlatan Başkan Altepe, "Bu konuda arzu edilen sonucun alınabilmesi için, devletin burada daha etkin şekilde rol alması gerekiyor" dedi.

Doğanbey bölgesinde kentsel dönüşüme girdiklerini ve ortaya çıkan problemleri hala aşamadıklarını, , Çekirge'de 'İNTAM' diye bilinen bölgede mülk sahipleriyle anlaşmalarına rağmen sadece yıkım için 3 yıl beklediklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Çıkartılan yeni kanuna rağmen kentsel dönüşüm çalışmaları istenilen sonuçları vermeyecektir. Çünkü insanlarla anlaşmak zor. Bu konuda sonuç alınabilmesi için devletin çok daha etkin şekilde görev alması, dönüşümün önündeki bütün engellerin kaldırılması gerekiyor. Vatandaşa bizzat devlet tarafından uygun şartlarda krediler açılması, dönüşümün maddi boyutunun kolaylaştırılması kaçınılmaz bir durum. Bunun yanında mülk sahiplerini ve müteahhitleri kurtaran projelerin de ortaya konulması gerekiyor" diye konuştu.

Komite üyelerine Bursa'nın mevcut yapı stoku ve karakteristik deprem özelliği hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, Bursa’da yer alan 3 ve üzeri katlardaki tüm binaların yenilenmeye muhtaç olduğunu dile getirdi. 1855 depreminde '1-2 katlı evlere rağmen' şehir nüfusunun 60 binden 35 bine düştüğünü, Ulucami ve Yıldırım camilerinin minarelerinin yıkıldığını, şehrin her açıdan büyük bir yara aldığını vurgulayan Başkan Altepe, "Bursa, İstanbul ve Kocaeli'yle birlikte Marmara Bölgesi'nin adeta kalbidir. Onun için bu bölgenin acilen yenilenmesi, sıkıntılı olan yapı stokunun muhakkak değiştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR