KHK'da Merkez Bankası ile ilgili kritik değişiklik
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Merkez Bankası Başkanı'nın görev süresini düzenleyen Merkez Bankası Kanunu'nun ilgili maddesi yürürlükten kaldırıldı.
EKONOMİ , 09 Temmuz 2018 Pazartesi, 19:29
KHK'da Merkez Bankası ile ilgili kritik değişiklik

KALDIRILAN maddede, "Başkan (Guvernör), Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir. Başkanın (Guvernör) yüksek öğrenim görmüş, maliye, iktisat ve bankacılık alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olması şarttır." ifadeleri kullanılmıştı.

Merkez Bankası başkan yardımcılarının seçimi ile ilgili iki ibare de metinden çıkarıldı.

Merkez Bankası başkan yardımcılarının seçiminde "ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış" ibaresi ile "Başkanın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile" ibaresi metinden çıkarıldı.

Kanunun Para Politikası Kurulu ile ilgili 22/A maddesinde TCMB Başkanınının önerisiyle ve müşterek kararla atanacak bir PPK üyesinin atanması için "müşterek karar alınması" gerekliliği kaldırıldı.

Buna göre, Merkez Bankasının Hükümetle ilişkisi, Cumhurbaşkanı veya görevlendireceği bir bakan aracılığıyla da sağlanabilecek.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise sosyal medya hesabında "TCMB başkanı vb üst düzey yöneticilerinin atanması esasları ve süreleri bu akşam yayımlanacak ayrı bir KHK ile düzenlenecek. TCMB başkanı doğrudan cumhurbaşkanı tarafından 5 yıl süreyle atanır, bu kesindir" şeklinde paylaşımda bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR