Kız arkadaşı terk edince bakın ne yaptı
Türkiye'nin Google'da en çok arama yaptığı konu şu an herkesin konuştuğu Dünya Kupası maçlarından sonra "çöpçatanlık uygulaması" Tinder oldu. Son zamanlarda popülerliğini giderek artıran arkadaş bulma uygulaması Tinder, Rusya-Güney Kore ve Avustralya-Hollanda maçlarından sonra en çok aranan üçüncü konu başlığı oldu. Peki ama Türkiye'nin merakla aradığı Tinder nedir?
GÜNDEM , 18 Haziran 2014 Çarşamba, 14:26
Kız arkadaşı terk edince bakın ne yaptı

Tinder uygulamasına yurtdışından sonra Türkiye'de de ilgi bir hayli artmış durumda. Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformunda kullanılabilen Tinder, 2 kilometreden 150 kilometreye kadar olan mesafe içinde aradığınız cinsiyete göre kız ya da erkek arkadaş bulmanızı sağlıyor.

Facebook ile kaydolunabilen uygulamaya 6 farklı profil fotoğrafı yüklenebiliyor ve profil mesajını da belirledikten sonra Tinder'in geniş havuzuna girmeyi başarıyorsunuz. Daha sonra da başlıyorsunuz sevgili aramaya! Bunun için karşınıza gelen fotoğraflarda ya 'X'e ya da kalp simgesine tıklamanız gerekiyor. Kalp simgesi pek çok sosyal medya platformunda olduğu gibi 'Beğen' anlamına geliyor, X ise tam tersi... Bu butonlar dışında daha hızlı arama yapmak için fotoğrafı sola kaydırarak beğenmeden geçebilir veya sağ tarafa fotoğrafı kaydırarak beğenebilirsiniz.

Fotoğraflara baktığınızda hem karşınızdaki kişinin fotoğrafını hem de yaşını ve ismini görüyorsunuz. Ancak bir fotoğrafı beğenirken veya baypas ederken dikkatli olmanız gerekiyor; zira işlem bir kere yapıldığında geri dönüşü yok! Yani beğendiyseniz olay orada bitiyor ve bir sonraki kullanıcı karşınıza geliyor.

EŞLEŞTİRME NASIL OLUYOR

Eşleştirmenin olması sadece sizin bir kişiyi beğenmenize bağlı değil. Aynı zamanda o kişinin de sizin profilinizi beğenmesi gerekiyor. İki kişi birbirini beğendiğinde ise 'Match' yani eşleşme olayı tamamlanmış oluyor. Bundan sonra da iki kişi arasında mesajlaşma başlıyor. Siz bir kişinin fotoğrafını beğendiğinizde ona herhangi bir bildirim gitmiyor ve o sizin fotoğrafınızı beğenene kadar da bu durumdan haberi olmuyor. Bu nedenle mutlak suretle iki kişinin birbirini beğenmesi şart ve ancak o şartla eşleşme mümkün oluyor.

BUGÜNE DEK 750 MİLYON KULLANICI 'KAYDIRDI'

Fotoğrafı kaydırma işleminin bugüne dek 750 milyonu aştığını söyleyen uygulamanın kurucu Sean Rad'in uygulaması geliştirme hikayesi de uygulamanın mantığına oldukça uyuyor. Sevgilisinden ayrıldıktan sonra Tinder'i kuran Rad, uygulama içinde günde 10 milyon mesajlaşma olduğunu da sözlerine ekliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR