KKTC'den 'Hayalet şehir' kararı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti Doğu Akdeniz'de önemli bir hamle yaptı. Hükümet yılardır kapalı durumda olan 'Maraş'ı açma kararı aldı.
DÜNYA , 18 Haziran 2019 Salı, 20:46
KKTC'den 'Hayalet şehir' kararı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'den önemli bir adım geldi. 45 yıldır yaşamın olmadığı Maraş kentine adım atılma kararı alındı.

Tapu kayıtları, vakıf malları, alt yapı, çevresel etki değerleri gibi kapsamlı bir envanter çalışması yapılacak.

Konuyla ilgili A Haber'e konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, "Yıllardan beri Maraş kapalı. Gerçekten de büyük bir merakla nasıl bir politika izleneceği beklenmekteydi. Hükümetimiz böyle bir adım atmayı düşünmüştür. Sayın Dışişleri Bakanımız da bu çalışmayı hazırlamıştır. Orada 'envanter çalışması' dediğimiz de yüzlerce otel, çok sayıda arazi ve Osmanlı tapusu halinde tartışma konusu olan bir takım vakıf arazileri ve bu envanterlerin ortaya çıkması ve dolayısıyla bizim de iddialarımızla orada başlatılacak olan bir takım inşaat ve yapılaşma gündemimizdedir." ifadelerini kullandı.

Maraş dünya starları ve zenginlerinin uğrak noktalarından birisiydi. Marliyn Monroe'dan Sophia Loren'e kadar birçok ünlü isim buraya geldi, tatil yaptı. Şimdi ise 'Hayalet Şehir' olarak biliniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR