Korkunç gerçek... Pilot uçağı kasten düşürmüş
Fransa'da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan Germanwings faciasına, uçağı kasten düşüren ikinci pilotun neden olduğu açıklandı. Airbus A320 tipi uçak düşerken, pilotlardan birinin kokpitte olmadığı ve kapı kilitli olduğu için de içeri giremediği öne sürülmüştü. İddiaya göre, dışarıdaki pilot kapıyı kırmayı dahi denedi ancak uçağın düşmesine engel olamadı. Şu dakikalarda soruşturmayla ilgili basın toplantısı düzenleyen Marsilya savcısı, iddiaları doğrular nitelikte konuştu. Savcı, Andreas Lubitz isimli ikinci pilotun, uçağı kasten düşürdüğünü söyledi.
DÜNYA , 26 Mart 2015 Perşembe, 14:12
Korkunç gerçek... Pilot uçağı kasten düşürmüş
Taşıdığı 144 yolcu ve altı mürettebatla Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransız Alpleri'nde düşen Germanwings uçağı sırrını koruyor. Uçağın karakutuları Fransız uzmanlar tarafından incelenirken, facianın nedenine ışık tutabilecek bir iddia ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'dan geldi.

Soruşturmaya katılan askeri bir yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, pilotlardan birinin uçak düşerken kokpitin dışında olduğunu iddia etti. Gazeteye konuşan yetkili “Pilot kapıya hafifçe vurdu ve cevap alamadı. Sonra daha sert vurdu ve yine cevap alamadı. Hiç cevap olmadı” dedi.

Kokpitin dışında kalan pilot, son çare olarak kapıyı kırmaya çalıştı. Ancak kokpitin kurşun geçirmez, çelik kapısını kırmayı başaramadı.

Uçağın 38 bin feet'ten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyalog geçmedi. Alpler'e çakılması sekiz dakika süren uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadı. Kokpit dışından sadece telefonla haberverilebilirdi ancak hem yüksek irtifa nedeniyle hem de Alpler'de telefon çekmediği için bu da yapılamadı.

BİRİ DIŞARI ÇIKTI

Soruşturmaya yakın bir kaynak ise AFP'ye yaptığı açıklamada, kokpit kayıtlarında, pilotlardan birinin koltuğunun geri çekildikten sonra kapının açılıp kapandığının duyulduğunu söyledi.

SADECE ALARM SESİ GELDİ

Bir süre sonra kapının çalındığını ve uçak düşene kadar bir diyalog olmadığını belirten kaynak, bu süre zarfında sadece uçağın dağa yaklaştığına dair alarm sesinin duyulduğunu ifade etti.

KAPI BLOKE EDİLİRSE AÇILMAZ

New York Times'da ortaya atılan iddianın ardından açıklama yapan bir Lufthansa yetkilisi, 2001'de 11 Eylül saldırılarının ardından yapılan düzenlemeler uyarınca kokpit kapılarının dışarıdan açılamadığını söyledi. Sözcü, "İkinci pilot dışarıdan kapıyı açabilir. Bunun için şifre var. Ancak içerideki pilot kapıyı bloke ederse, kapı açılmaz" dedi.

SAVCI İDDİALARI DOĞRULADI

Soruşturmada gelinen noktaya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Marsilya savcısı Brice Robin, ikinci pilot Andreas Lubitz'in, uçağı kasten düşürdüğünü söyledi.

Robin, Marsilya'daki basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Pilotun uçağı parçalamak istediği görünüyor" dedi.

Savcının açıklamasına göre, kaptan pilot uçağı otomatik pilota aldıktan sonra 'Yetki senin' diyerek kokpitten ayrıldı. Fransız savcı, Alman vatandaşı olduğu belirtilen Lubitz'in, kaptan pilot yokken bir düğmeye basarak uçağı düşüşe geçirdiğini söyledi.

YOLCULAR ÇIĞLIK ATTI

Savcı, uçak yere çarpmadan önce yolcuların çığlık attığının kayıtlarda yer aldığını açıkladı.

KİŞİSEL İHTİYAÇLAR DIŞINDA ÇIKIŞ YOK

11 Eylül saldırılarından sonra kokpit girişine de sınırlama getirildi. Buna göre pilotlar sadece kişisel ihtiyaçlar için kokpitten çıkabiliyor. Kokpite elektronik şifreyle giriliyor. Üç kamera kokpit girişini takip ediyor.

İNTİHAR ŞÜPHESİ

Avustralya basınına konuşan, Qantas havayolu şirketinin eski güvenlik şefi ve havacılık uzmanı Ron Bartsch, şu an için kesin bir yargıya varılamayacağını ancak pilotun intihar etmiş olma ihtimalinin, "eldeki verilerle ters düşmediğini" söyledi.

Uçağın izlediği rota ve kuleden gelen çağrılara yanıt verilmemesinin bu ihtimali güçlendirdiğini belirten havacılık uzmanı Bartsch, "Pilot intihara meyilli ise ve bunu yapmışsa, muhtemelen bu konudaki sorulara cevap vermeyeceklerdir" dedi.

"BAŞTA BAYILMA SANDIM AMA..."

Tecrübeli bir THY pilotu da son bilgiler ışığında, uçağın kasten düşürülmüş olma ihtimalinin kuvvetlendiğini söyledi.

Türk pilot, "Başta bayılma diye düşünmüştüm. Ancak kapının, şifreli girişe de izin vermeyecek şekilde bloke edilmesi, geriye intihar olasılığını bıraktı" dedi.

HANGİ PİLOT OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Lufthansa düşen uçağın ikinci pilotunun, Eylül 2013'ten beri Germanwings için çalıştığını ve 630 saatlik uçuş tecrübesi olduğunu açıkladı. Airbus A320 ile 6 bin saatlik uçuş tecrübesi olan kaptan pilotun ise 10 yıllık tecrübe sahibi olduğu açıklanmıştı. Kendini kokpite kilitlediği öne sürülen pilotun hangisi olduğu bilinmiyor.

MOZAMBİK UÇAĞINI HATIRLATTI

Germanwings faciasıyla ilgili iddialar, Mozambik Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Kasım 2013'te Namibya'ya düştüğü olayı akıllara
getirdi. Uçaktaki 33 kişinin de ölümüne neden olan olayın ardından yapılan soruşturmada; Embraer 190 tipi uçağın, pilotun kasten yaptığı manevralar sonucu düştüğü ortaya çıkmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR