KOSGEB destek kredisi başvuru sonuçları açıklandı
KOSGEB sıfır faizli 50 bin TL destek kredisi başvuru sonuçları bu akşam itibariyle vatandaşların erişimine açıldı.
EKONOMİ , 28 Şubat 2017 Salı, 22:20
KOSGEB destek kredisi başvuru sonuçları açıklandı

KOSGEB sıfır faizli kredi başvuru sonuçları için vatandaşların büyük heyecanı devam ediyor. KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi veren KOSGEB, SMS yolu ile kredi imkanı kazanan adayları bilgilendirmeye başladı. SMS ile ilgili bilgi alamayan vatandaşlar sonuç sorgulama sayfasından sonuçlara nasıl bakacaklarını merak ediyorlar. 460 bin işletmeye verilecek olan KOSGEB kredilerinin sonuçları http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden şu an için sorgulamaya açıldı. İşte, KOSGEB kredi sonuçlarıyla ilgili detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklamada, "KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayan bu kadar işletmeye kredi verecek. Kredi verme işlemi bugün başlıyor" dedi.

KOSGEB gov.tr'den yapılan açıklamaya göre, Başbakan Binali Yıldırım'ın grup toplantısının ardından sorgulama sayfasının aktif hale geçeceği bildirilmişti.

KOSGEB kredisine başvuru yapan vatandaşlar SMS yolu ile bilgilendirilmeye başlandı. KOSGEB'in ana sayfasından hak kazanan adaylar sorgulama işlemlerini şu anda yapabiliyor.

KOSGEB KREDİ SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

BAŞBAKAN'DAN KOSGEB KREDİ AÇIKLAMASI

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, "KOSGEB faizsiz kredi başvurularıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, "KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayan bu kadar işletmeye kredi verecek. KOSGEB kredilerini verme işlemi bugün başlıyor. Küçük işletmelere yaklaşık 11 milyar TL nakit kaynak sağlıyoruz. Gurbetçiler ya da yurt dışında yaşayanlar, Türkiye'de konut ya da işyeri almaları durumunda kendilerinden KDV alınmayacak. Bir referanduma gidiyoruz, diye her şeyi bırakıp işi gücü rafa kaldıramayız. Kalkınma projelerimiz devam ediyor. Her sözümüz gibi bu sözümüzü de tutuyoruz" dedi.

KREDİ ALMA SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

KOSGEB resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, başvurusu kabul edilen işletmelerin kredi alma süreci aşağıda verilen sıralamaya göre ilerleyecek:

1) Başvurular, değerlendirme kriterlerine göre bütçe limitleri dâhilinde sıralanacak.

2) Listede yer alan işletmelere SMS ve/veya e-posta ile bildirim yapılacak.

3) Işletme, sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr web adresinden giriş yaparak başvuru sonucuna ilişkin çıktı alıp KOSGEB ile protokol imzalanan bankalardan (Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., QNB Finansbank A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş.. T. Halkbankası A.Ş., T. ',bankası A.Ş., T. Vakıflar Bankası T.A.O., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Ziraat Bankası A.Ş.) herhangi bir tanesine giderek kredi işlemlerini başlatabilecek.

4) Işletmenin kredi başvurusu, banka tarafından, genel bankacılık mevzuat', bankacılık teamülleri, banka mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilecek. Banka değerlendirmesi sonucunda, kredi talebi uygun bulunan işletmeler için yazılım sistemi üzerinden banka onay işlemi gerçekleştirilecek ve başvuru formunda belirtilen kredi üst limitini geçmemek üzere banka tarafından öngörülen kredi miktarı girilecek.

5) Bankanın, kredi talebini olumlu değerlendirdiği ve ön onay verdiği işletme, kayıt ve beyanname onay işlemleri için KOSGEB Müdürlüğüne gidecek.

6) Listede yer alan ancak KOSGEB kaydı ve/veya 2015 yılı KOBI Bilgi Beyannamesi onaylı olmayan işletmelere KOSGEB Müdürlükleri tarafından yazılım sistemi üzerinden onay verilmeyecek. Bu nedenle KOSGEB'e kaydı ve 2015 yılı KOBI Bilgi Beyannamesi olmayan işletmelerin KOSGEB Müdürlüklerinde bu işlemleri tamamlamaları gerekiyor.

7) Yapılacak değerlendirmede resmi veriler kullanılacağından, KOBI Bilgi Beyannamesi bulunan ancak eksik/hatalı olan işletmelerin gerekli düzeltmeleri yapmaları gerekecek. Bu kapsamda. Programa başvuru yapmış sayılacak ve başvuru yapacak işletmelerin 2015 yılı KOBI Bilgi Beyannameleri ilgili Uygulama Birimleri tarafından kontrol edilecek ve eksik/hatalı olanların resmi verilerle uyumlu hale getirilmesi sağlanacak.

8) Beyanları resmi verilerle uyumlu olan ve başvurusu uygun bulunan işletmelere KOSGEB Müdürlüğü tarafından onay verilecek. KOSGEB Müdürlükleri tarafından verilen onay, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, 2015 yılı KOBI Beyannamesi onaylı ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan işletme olduğu anlamına gelmektedir.

9) Banka'nın talep ettiği krediye ilişkin belgelerin Banka Şubesine teslimi ile kredi değerlendirme ve tahsis süreci başlayacak. Işletmelerin kredi başvurusu, Banka tarafından, genel bankacılık mevzuatı, bankacılık tearnülleri, Banka mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilecek.

10) Kredisi Banka tarafından uygun bulunan işletme için Banka Şube onayı ve Banka Genel Müdürlük (Temerküz Şube) onayı verilerek KOSGEB'e yazıyla iletilecek. KOSGEB tarafından onaylanan işletmeler Bankaya bildirilecek.

11) KOSGEB'in onayladığı işletmeye Banka tarafından kredi kullandırılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR