Kosova'da Türk bayrağı yakıldı!
Kosova hükümeti, son günlerde ülkede bazı gruplarca başlatılan, Türkiye ve Türk milletine yönelik hakaret içerikli söylemleri ve saldırıları kınadığını açıkladı.
DÜNYA , 03 Ağustos 2018 Cuma, 13:52
Kosova'da Türk bayrağı yakıldı!

Kosova hükümeti, son günlerde ülkede bazı gruplarca başlatılan, Türkiye ve Türk milletine yönelik hakaret içerikli söylemleri ve saldırıları kınadığını açıkladı.

Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, ırkçı olduğu tahmin edilen bir grubun Türk bayrağını yakmasını içeren görüntülerin yerel medyada yayınlanmasının ardından bu tür olayların kınandığı belirtildi.

Ülkede kim tarafından yapıldığına bakılmaksızın Türkiye ve Türk milletine yönelik açıklamalar ile kullanılan hakaret diline karşı tutumun yinelendiği ifade edilen açıklamada, "Kosova hükümeti, Türkiye'nin devlet ve ulusal sembollerine zarar veren her türlü vandal eylemi sert şekilde kınıyor." denildi.

Kosova hükümetinin tüm bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler kurmaya kendini adadığı, ülkenin bağımsızlığını tanıyan ve bu yönde yardımcı olan ülkelerle iyi iş birliğine ayrı bir önem verdiği kaydedildi.

Ayrıca Kosova'da devletin çıkarlarına saygı göstermeyenlere ve etnik mensubiyetine bakmaksızın vatandaşların uyum ve birlikte yaşamalarına zarar verenlere karşı hükümetin, asayiş makamlarından tüm önlemlerin alınmasını kararlı bir şekilde talep ettiği vurgulandı.

Kosova medyasında, bir grubun ellerindeki Türk bayrağını yakıp ardından yere atarak üstüne bastığı video paylaşıldı.

Daha önce sosyal medya hesabından Türklere ve Türkiye'ye hakaretlerde bulunan Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Gjergj Dedaj'a destek amacıyla toplandıklarını söyleyen bu grubun, ırkçı ve ayrımcı sloganlar atmasının ardından dağıldığı bildirildi. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Dedaj'ın görevden alınması için Başbakan Ramush Haradinaj'a resmi talepte bulunup, hafta sonuna kadar süre vermişti. (AA)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR