Kremlin: Türkiye'nin gereken tedbirleri aldığına eminiz
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un, İdlib'de gerilimin arttığı bu dönemde kendisine tehditler yöneltildiğini söylemesine ilişkin olarak, "Türk tarafının Rus Büyükelçi'nin güvenliğini sağlamak adına gereken tüm önlemleri aldığından şüphemiz yok" açıklamasını yaptı.
DÜNYA , 14 Şubat 2020 Cuma, 13:38
Kremlin: Türkiye'nin gereken tedbirleri aldığına eminiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un Sputnik Türkiye'ye açıklamalarında, İdlib'de gerilimin tırmandığı bu dönemde Türkiye'de doğrudan tehditler aldığını söylemiş olması soruldu.

Peskov söz konusu soru karşısında, "Türk tarafının, hem Viyana Sözleşmesi hem de ilişkilerimizin ruhuna uygun olarak, Rus Büyükelçi'nin (Aleksey Yerhov), buradaki Rus şirketlerinin çalışanlarından her birinin ve Türkiye'de bulunan Rus kurumlarının güvenliği sağlamak adına gereken tüm önlemleri aldığından şüphemiz yok" dedi.

Yerhov'un tehdit aldığına ilişkin açıklaması, kendisinden önce bu görevde bulunan Rus elçi Andrey Karlov'un Ankara'da suikasta kurban gitmesinden dört yıl sonra geldi. Karlov'un öldürülmesi, Suriye ordusunun Rus hava güçlerinin desteğiyle ülkenin en büyük kenti Halep'in kuzeydoğusunu militanların elinden tamamen geri almasını izlemişti.

Bunun yanında, Kremlin Sözcüsü Peskov'a, 'Rus turistlerin şu dönemde Türkiye'yi ziyaret etmeyi tercih etmemeleri yönünde bir tavsiyede bulunup bulunmayacakları ya da bu yönde bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği' sorusu da yöneltildi.

Peskov bu soruya, "Bu, Dışişleri Bakanlığı'na sorulması gereken bir soru, onlara sormanızı tavsiye ederim. Ancak şimdilik buna ilişkin bir işaret yok" cevabını verdi.

İdlib'de Türkiye'nin 'ılımlı' olarak tabir edilen muhalifleri, terörist gruplardan ayıramamış olması, ayrıca burada Türkiye'nin sorumluluğunda bulunan bölgelerden Suriye ve Rusya güçlerine sıklıkla saldırılar gerçekleştirmesi ardından Suriye ordusu İdlib'e yönelik yeni bir operasyon başlatmıştı. Bu nedenle Rusya ve Türkiye ilişkilerinde de gerilimli bir dönemden geçiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR