Merkel sandıktan birinci çıktı
Almanya'daki genel seçimin galibi Başbakan Angela Merkel oldu.
DÜNYA , 24 Eylül 2017 Pazar, 19:04
Merkel sandıktan birinci çıktı

İlk sonuçların açıklanmasının ardından SPD seçimi kazanan Merkel'in partisi CDU ile koalisyon kurmayacaklarını açıkladı. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Scwesig, "Bu sonuçlar SPD için büyük bir yenilgi. Muhalefet görevini alacağız" açıklamasında bulundu.

Aşırı sağcı AfD ise sonuçların üzerine yapılan yazılı açıklamada, "Bu ülkeyi değiştireceğiz" ifadesini kullandı. Koalisyon hükümetinde yer alan CDU/CSU ile SPD 2013'de yapılan son seçimlere göre oy kaybetti.

4 yıl önce yapılan genel seçimlerde yüzde 5'lik baraja takılan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) ve Hür Demokrat Parti'nin oy oranlarını önemli ölçüde artırarak bu kez meclise girdiği görülüyor. Sandık çıkış anketlere göre, AfD yüzde 13,5 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak. FDP de yüzde 10,5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek.

Yeşiller yüzde 9,5 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 9 oy oranına ulaşarak meclise girdi. ARD'nin sandık çıkış anketlerine göre Almanya Federal Meclisi'nde milletvekili dağılımı ise şu şekilde: CDU ve CSU 216, SPD 133, AfD 89, FDP 70, Yeşiller 63, Sol Pati 60.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR