Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25'te sabit bıraktı.
EKONOMİ , 25 Eylül 2014 Perşembe, 14:15
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda politika faizi olan bir haftalık repo faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25 olarak belirlendi.

Merkez Bankası borçlanma faizi yüzde 7.59'de bırakırken borç verme faizini ise yüzde 11.25'te tuttu.

"ENFLASYONDA İYİLEŞME SAĞLANANA KADAR..."

Açıklamada şöyle denildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredibüyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. 

Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmeye başlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği değerlendirilmiştir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR