MHP Bursa'dan deprem çıkışı
MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, fay hatlarının imar planlarına işlenmesi gerektiğini savundu.
BURSA , 10 Mart 2018 Cumartesi, 11:22
MHP Bursa'dan deprem çıkışı

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi, Deprem Haftası münasebetiyle MHP Bursa İl Başkanlığı'na ziyaret etti. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ziyarette, Deprem Haftasına dikkat çekildi. Bursa'nın dünyanın en büyük ikinci fay hattı olan Kuzey Anadolu fay hattından en çok etkilenecek yer olduğunu belirten Başkan Engin Er, "1. derecede deprem bölgesi olan ilimizde, KAF'ın Kuzey-orta ve güney kolunda oluşabilecek depremler ilimizi direkt etkileyecek konumdadır" diyerek, deprem fay hattı konusunda uyarıda bulundu.

MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu da, "Deprem bir tabiat olayıdır, doğal afet değildir. Afete dönüşmesinin sebebi insanoğlunun yanlış tercihleridir" diyerek, deprem alanında daha etkili çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.
1/1000 ölçekli uygulama imar planların eksikliklerinin acilen tespiti ve revize edilmesini isteyen Tevfik Topçu, imar durumlarının da bu doğrultuda verilmesini istedi. Topcu, "Ayrıca tespit süreci için belediyelere jeoloji mühendislerinden birimler kurulmalı ve JMO Odasından da destek alınmalı" dedi.

Revizyon sürecinde fay hatları ve deprem etkisi, taşkın alanları, heyelan bölgeleri, sıvışma bölgeleri, göçme, şişme olaylarının irdelenmesi gerektiğini söyleyen Topçu, "1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına fay hatları işlenmeli, fay özelliklerine göre tampon bölgeler belirlenip bu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmemelidir" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR