O savcının şüpheli para transferleri ortaya çıktı
‘Kozmik Oda’ soruşturmasını yürüten ve meslekten ihraç edilen eski Ankara Savcısı Mustafa Bilgili ile 7 hâkim hakkında düzenlenen iddianamede Bilgili’nin ‘değişik ülkelerden para transferi yapılan şüpheli bir şirkete mahiyeti belirlenemeyen EFT ve para gönderiminin tespit edildiği’ ifade edildi.
GÜNDEM , 12 Kasım 2016 Cumartesi, 06:53
O savcının şüpheli para transferleri ortaya çıktı
Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast bahanesiyle devletin en mahrem bilgilerinin bulunduğu ‘Kozmik Oda’ya girilmesine ilişkin soruşturmayı yapan eski Ankara Savcısı Mustafa Bilgili ile 7 hâkim hakkında düzenlenen iddianamede, şüphelilerin para hareketlerine ilişkin MASAK raporuna da yer verildi. İddianamede, dikkat çekici ekonomik ilişkileri bulunduğu belirtilen Bilgili’nin, ‘değişik ülkelerden para transferi yapılan şüpheli bir şirkete mahiyeti belirlenemeyen EFT ve para gönderimlerinin tespit edildiği” kaydedildi. İddianamede ayrıca şüphelilerden eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan’ın FETÖ ile bağlantılı bazı kişi ve kurumlarla ekonomik ilişkileri bulunduğu belirtildi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENDİ

Ankara Batı (Sincan) Başsavcısı Şaban Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, eski savcı Mustafa Bilgili 1 numaralı şüpheli olarak yer aldı. KPSS soruşturmasını sümen altı eden eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan, eski özgürlük hâkimleri Nihal Uslu, Abdullah Bahçeci, Halil İbrahim Kütük, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski başkanı Dündar Örsdemir ile emekli hâkim Selahattin Türkeli ve halen görevde bulunan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Şatır’ın da şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, önceki gün sahte kimlikle yakalanan Bilgili ile Sakınan, Uslu, Bahçeci, Kütük ve Örsdemir’in “FETÖ üyeliği ve devlet sırlarını açıklama” suçlarından müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Hâkimler Şatır ve Türkeli hakkında ise görevi ihmal suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

‘DEVLET SIRLARINI BİLİRKİŞİLERE SIZDIRDI’

İddianame Savcı Bilgili’nin kumpasla girilen Kozmik Oda’dan ele geçirilen belgeleri soruşturmada görevleri olmamasına karşın, “Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Poyrazköy ve Odatv” gibi davalarda bilirkişilik yapan FETÖ’cü eski TÜBİTAK görevlileri Burak Akoğuz ve Ünal Tatar’a sızdırdığı anlatıldı. Bilgili’nin, dosyada hiçbir görevi olmayan Savcı Sakınan ile Kozmik Oda’nın aranması, şüphelilerin sorgulanması ve mahkemeye sevk edilmesi sırasında yoğun telefon trafiğinin dikkat çektiği dile getirilen iddianamede, MASAK tarafından 2 savcı ile ilgili hazırlanan rapora da değinildi.

‘FETÖ İLE HAREKET ETTİ’

İddianamede, MASAK raporunda Bilgili’nin farklı ülkelerdeki hesaplardan para gönderilen bir şirkete mahiyeti anlaşılamayan para gönderimleri yaptığının tespit edildiği ifade edilerek, şöyle denildi: “Bilgiler kapsamında Savcı Bilgili’nin Kozmik Oda olarak bilinen soruşturma sürecinde yapmış olduğu eylem ve işlemleri ile FETÖ yapılanmasının içerisinde yer alarak hareket edip müşterek fail olarak katıldığı anlaşılmıştır.”

İddianamede, Kozmik Oda soruşturmasında görevi olmamasına karşın aramalarda FETÖ ile beraber hareket ettiği öne sürülen Savcı Sakınan’ın da FETÖ soruşturmalarında hakkında işlem yapılan bazı kişi ve kuruluşlarla dikkat çekici ekonomik ilişkileri olduğuna dair MASAK tarafından tespitler yapıldığı kaydedildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR