'Okul öncesi eğitim zorunlu oluyor'
Başbakan Binali Yıldırım,"Önümüzdeki dönemlerde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Sabahçı, öğlenci uygulamasını ortadan kaldırıp tam gün eğitime geçeceğiz" dedi.
GÜNDEM , 24 Kasım 2016 Perşembe, 15:59
'Okul öncesi eğitim zorunlu oluyor'
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde 81 ilden gelen öğretmenlerle buluşmasında konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle: 

Eşim Semiha Hanım öğretmen olduğu için öğretmenlerin ruh dünyasını öğrenme imkanım oldu. Bu mesleğin nasıl fedakarlıklarla yapıldığına yakından şahit oldum. Bütün öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Böyle yüce bir görevi azimle yürüttüğünüz için hepinize milletim adına müteşekkirim.

EN BÜYÜK YATIRIM EĞİTİME

Bugün eğitimin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu anlayan bir yönetim var. Bizler eğitime yapılan yatırımın ülkenin geleceğine yapıldığını biliyoruz. 2002 yılında göreve geldiğimiz ilk günden beri eğitime öncelik verip en büyük yatırımları eğitime yaptık. Artık bütçede en büyük payı savunma değil eğitim alıyor.Bugün eğitime ayırdığımız bütçe 122 milyar 500 milyon TL

561 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI

Eğitim camiamızın insan sayısı dünyanın bir çok ülkesinden daha fazla. Doğru yolda ilerlediğimize eminiz. 14 yılda 561 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdik. 3 bin 300 engelli kardeşimizi meslek hayatına kazandırdık.Eğitim kalitesini yükselmek için bir çok düzenlemeye imza attık.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ZORUNLU HALE GELİYOR

Önümüzdeki dönemlerde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Sabahçı, öğlenci uygulamasını ortadan kaldırıp tam gün eğitime geçeceğiz. Okullarımızda yabancı dil eğitimine öncelik vereceğiz.Fatih projesi ile birlikte okullarımızda akıllı tahtalarımız var. Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize tablet bilgisayar dağıtımı başladı. Dünyanın neresinde olursa olsun bilgiye öğrencilerimiz bir tuş mesafesinde. Köy okullarındaki öğrencimizle Ankara'daki öğrencimizin bilgiye aynı anda ulaşmasını sağlıyoruz.

15 TEMMUZ'UN ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ

Beni çok duygulandıran bir hususu paylaşmak istiyorum. 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden şehitlerimiz var. İki şehit öğretmenimiz var. Eşleri burada bizimle beraberler. Kendiside bir öğretmen olan Hacer hanımın konuşmasını dinledik. Hepimizi o geceye götüren hikayesini dinledik. Onlar bir kalkışma var, sedasını duyunca korkmayın öleceksek bugün ölelim diye ana, eş ve çocukla beraber gecenin karanlığında bu ülkenin selameti için meydanlara indiler, tıpkı diğerleri gibi. Gerek bölücü terör örgütü ile mücadelede gerek darbe kalkışmasındaki şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Daha yüzlercesi binlercesi bu ülke için hayatını seve seve şehadet şerbeti için bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

"BU ÇOCUKLARI BETÖ'CÜLERE FETÖ'CÜLERE BIRAKMAYACAĞIZ"

Hiçbir öğretmenimizin amacı terör örgütlerine hizmet edecek yetişkinleri eğitmek değil. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal'in hedef gösterdiği muassır medeniyetler seviyesine çıkaracak insanlar yetiştirmektir. Bunun için siz öğretmenlerimize büyük görev düşüyor. Çocuklarımızın hayatında en önemli rolü siz oynuyorsunuz.
"Bütün çocuklara bakışımız birdir, aynıdır. Bu güzel ülkenin her evladı bizim için aziz bir emanettir. Bu ülkenin hiçbir evladını kaybetmek gibi bir lüksümüz yoktur. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu ülkenin bütün çocuklarına sahip çıkacak, hiçbirini ne bölücülere ne FETÖ'cülere asla kurban etmeyeceğiz. Asla onlara bırakmayacağız."

DEMEK Kİ BİR YERLERDE EKSİKLİK VAR

Siz öğretmenlerimize destek vermek için 7/24 çalışacağız. Öğretmenlerimizin amacı ülkemizi müreffeh yarınlara taşıyacak öğrenciler yetiştirmektir.Bugün bölücü terör örgütünde gözünü kırpmadan toplulukların içine giren devletin silahını tüfeğini alarak vatandaşlarımızın üzerine ateş açanlar bizim amaçladığımız, yetiştirdiğimiz öğrenciler değil. Demek ki bir yerlerde bir şeyleri eksik bırakıyoruz. Onları bulup telefi etmemiz lazım.  Siz nasıl şekillendirirseniz çocuklarımız yarınlara öyle yürüyor. Bunun bilincinde olduğunuza eminim. Terör örgütleri yakın geçmişte eğitim kurumlarımıza sızmak için büyük çaba harcadılar. Bugün bütün eğitim kurumlarımızı terör örgütlerinden temizliyoruz. Ülkenin tüm çocuklarına sahip çıkacağız onları terör örgütlerine asla bırakmayacağız. Türkiye'nin dört bir yanında bin bir zorluklarla görev yapan sizlersiniz. Emeğiniz büyük.

ÇOCUKLARIMIZ BİRER EMANETTİR

Hiçbir öğretmenimizin amacı terör örgütlerine hizmet edecek yetişkinleri eğitmek değil. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal'in hedef gösterdiği muassır medeniyetler seviyesine çıkaracak insanlar yetiştirmektir. Bunun için siz öğretmenlerimize büyük görev düşüyor. Çocuklarımızın hayatında en önemli rolü siz oynuyorsunuz. Bu güzel ülkenin her evladı bizim için emanettir. Bu ülkenin hiçbir  evladını kaybetmek gibi bir lüksümüz yoktur. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak  için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu ülkenin bütün çocuklarına sahip çıkacak,  hiçbirini ne bölücülere ne FETÖ'cülere asla kurban etmeyeceğiz. Asla onlara  bırakmayacağız.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR