Ömrü 2 günü geçmeyen devletler - Haberleri - Bursa Hakimiyet
Ömrü 2 günü geçmeyen devletler
Katalonya'nın bağımsızlığının tartışıldığı şu günler akıllara daha önceki benzeri girişimleri getirdi. Tarihte birçok devlet kuruldu. Bunların bir kısmının ömrü ise oldukça kısa sürdü. 6 saatliğine bağımsız olan ülke bile var. İşte dünyanın en kısa ömürlü 12 ülkesi
DÜNYA , 12 Ekim 2017 Perşembe, 13:20
Ömrü 2 günü geçmeyen devletler

Demokratik Federe Rusya Cumhuriyeti...

19 Ocak 1918'de kuruldu. Ömrü sadece 6 saat sürdü. Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin yerine kurulmuştu. Daha sonra Sovyetler Birliği oldu.

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti

6 Ekim 1934'te kuruldu. Ömrü 9 saat sürdü. İkinci İspanya Cumhuriyeti'nden bağımsızlığını ilan etmişti, ancak 9 saat sonra yeniden bu ülkenin bir parçası oldu.

Katalonya Devleti...


Abu Dabi Emirliği, Dubai Emirliği, SHarjah Emirliği, Umm al-Quwain Emirliği, Fujairah Emirliği ve Ajman Emirliği... 1 Aralık 1971'de kuruldular, ertesi gün sona erdiler. Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir parçası oldular.

Emirlikler


Benin Cumhuriyeti...

19 Eylül 1967'de kuruldu, ertesi gün ömrü sona erdi. Biafra'dan bağımsızlığını kazanmıştı, Nijerya'ya katıldı.

Carpatho-Ukrayna...

15 Mart 1939'da kuruldu, ömrü bir gün sürdü. Çekoslavakya'dan bağımsızlığını kazanmıştı, Macaristan Krallığı'na dahil oldu.

Kırım Cumhuriyeti...

5 Mayıs 1992'de Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan etti, ertesi gün yeniden Ukrayna'nın bir parçası oldu.

Kırım Cumhuriyeti 2

17 Mart 2014'te Ukrayna'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti, ertesi gün Rusya'ya katıldığını açıkladı.

Galiçya Cumhuriyeti...

27 Haziran 1931'de İspanya Krallığı'ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti, ertesi gün İkinci İspanya Cumhuriyeti'ne katıldı.

Porto Riko Cumhuriyeti...

23 Eylül 1968'de İspanya Krallığı'ndan bağımsızlığını ilan etti ancak ertesi gün yeniden İspanya Krallığı'nın bir parçası oldu.

Faroe Adaları...

18 Eylül 1946'da Danimarka Krallığı'ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. İki gün sonra yeniden Danimarka Krallığı'na katıldı.

Mindanao Federal Cumhuriyeti...

4 Ekim 1990'da Filipinler'den bağımsızlığını ilan etti. İki gün sonra tekrar Filipinler'e katıldı.

Ploieşti Cumhuriyeti...

Ploieşti Cumhuriyeti... 8 Ağustos'ta Romanya Krallığı'ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan ettikten 2 gün sonra tekrar Romanya Krallığı'na katıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR