Oy oranını açıkladı
Başbakan Erdoğan, PKK’nın çekilme tarihi açıklamasını yanlış bulduğunu söyledi. Partisinin oy oranını açıklayan Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye "maskeni düşüreceğiz" sözleriyle yüklendi. Erdoğan, Banyas katliamı nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Esad’a ise şöyle seslendi: “Banyas'taki manzara en az Kerbela'daki kadar acıdır. Katiller de en az Yezid kadar alçaktır.”
GÜNDEM , 07 Mayıs 2013 Salı, 13:00
Oy oranını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Konuşmasında partisinin oy oranı açıklayan Erdoğan, “"Anketlerde AK Parti'nin oyu yüzde 50’nin üzerine çıkarak, yüzde 52 civarında görülüyor. Terör meselesini çözdüğümüzde, kardeşliğimizi pekiştirdiğimizde, daha büyük hizmetleri gerçekleştirdiğimizde milletimizin teveccühü artacaktır” dedi.Erdoğan, 2023 ve 2071 yıllarından sonra 1453 yılını da hedefleri arasına aldıklarını ifade etti.


Erdoğan, şöyle konuştu: “İstanbul'un 1453 yılındaki fethinin 600. yıl dönümünü, yani 2053 yılını da AK Parti olarak hedeflerimiz arasına alıyor, o büyük yıl dönümü için şimdiden hazırlıklara başlıyoruz. Biz bugünün nesline birer Fatih olma şuurunu vermek zorundayız. Yeni Fatih’ler, yeni Alparslan'lar olma özgüvenini gençlere aşılamayız.”

'KAPATILAN VAKIFLAR YENİDEN AÇILACAK'

Erdoğan, 28 Şubat sürecinde, Milli Gençlik Vakfı, Sahabe Eğitim ve Kültür Vakfı, Zöhre Ana Ali Sosyal Hizmet Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 9 vakfın kapatıldığını hatırlatarak, ''Şimdi bu mağduriyeti gidermek amacıyla, bu antidemokratik uygulamaya son vermek amacıyla kapatılan bu vakıfların yeniden kurulmasına imkan sağlayacak bir tasarıyı Meclise gönderiyoruz. Tasarıyla taşınmazlar yeni vakıflara iade edilecek'' diye konuştu.

'YOLSUZLUK HORTUMLARINI KESTİK'

Erdoğan, konuşmasında Halkbank ve Ziraat Bankası’ndaki değişime de değindi.

Erdoğan, “Kapatılmak istenen, kapısına kilit vurulmak istenen Halkbank’a 13 milyar dolar piyasa değeri biçiliyor. Esnafa 7.5 milyar kredi sağladı. Avrupa'nın en hızlı büyüyen bankası oldu. Yolsuzluk kalkınca varacağınız yer burası. Bu iktidar, yolsuzluk hortumlarını kesen iktidar olmuştur. Halkbank'tan kredi kullanan esnaf sayısı 38 bindi, şu anda 260 bin esnafımız Halkbank'tan kredi kullandı. Esnafa yatırım kedisi kullanma imkanı sağladık. Esnafa faiz oranlarını yüzde 4-5 aralığına gerilettik” şeklinde konuştu.

ZİRAAT BANKASI KREDİ FAİZİNDE İNDİRİM

Erdoğan, Ziraat Bankası’nın esnafa verdiği kredilerin faiz oranlarında indirim yaptıklarını belirterek, “Ziraat Bankası bırakın çiftçiye yararlı olmayı, devlete 19 milyar liralık fatura ödetiyordu. Ziraat Bankası’nın zararı bitti, kâra geçti. Kamuya 20 milyar lira kaynak aktardı. Ziraat Bankası çiftçiye 19 milyar lira kredi sağladı.

Çiftçiye kullandırılan faiz oranlarını çeşidine göre yüzde 0, yüzde 5 ve yüzde 9 aralığına kadar çektik. Bugünden itibaren Ziraat Bankası'nın çiftçilerimize uyguladığı kredi faiz oranını birer puan daha düşürüyoruz. Yani yüzde 9 olanı yüzde 8'e, yüzde 5 olan kredi yüzde 4'e düşüyor. Yüzde 0 olan kredi faizleri de aynen devam ediyor” dedi.

'BAHÇELİ'NİN MASKESİNİ DÜŞÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Erdoğan, konuşmasında çözüm sürecine yönelik tavırları nedeniyle muhalefeti bir kez daha eleştirdi.

Erdoğan’ın hedefinde özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

CHP Genel Başkanı, ‘u’ dönüşleri nedeniyle milletimiz tarafından çarkçıbaşı olarak sınıflandırdı. Ancak MHP Genel Başkanı, sağ kulvardan CHP Genel Başkanı’nı ciddi ciddi zorluyor. MHP Genel Başkanı’nın maskesini düşürmeye devam edeceğiz.

'BOSTAN KORKULUĞU MUYDUN?'

İmralı'yla yapılan görüşmeler yeni bir iş değil, olağanüstü bir durum değildir. Yapılması, olması gerekir. Bugün nasıl devletin istihbarat örgütü İmralı’yla görüşüyorsa, o gün de devletin kurumları İmralı’yla görüşmüş, sonuç alamamıştır. Eğer MHP Genel Başkanı hükümetin ortağı olduğu dönemde yapılan bu örüşmelerden habersizse o daha da vahimdir.

‘Benim haberim yoktu’ diyene sorarlar ‘Sen o hükümette bostan korkuluğu muydun?’. Vitrin süsü müydün, neydin?

'BİRLİKTE EYLEM YAPTIKLARI FOTOĞRAFLAR VAR'

Sayın Bahçeli 1999’da neden kükremedin, neden ihanet var diye ortalığı vermedin. Neden hükümetten çekilmedin? Sana göre bölücülüğe, ihanete niye ortaklık ettin? MHP, CHP ve İşçi Partisi birlikte eylem yapıyor. MHP’liler ile İşçi Partililerin aynı eylemde poz verdikleri fotoğraflar var elimizde.

ESAD’A: YEZİD KADAR ALÇAK

Suriye’nin Banyas kentindeki saldırıya tepki gösteren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Kalbinde Ehli Beyt sevgisi olanlar Banyas’taki katliama seyirci kalamaz. Banyas'taki manzara en az Kerbela'daki kadar acıdır. Katiller de en az Yezid kadar alçaktır.

‘O FOTOĞRAFI GÖRÜNCE ÇILGINA DÖNÜYORUM’

Ağzında emzik olan bebeğe kurşun sıkılıyor. Dengeler adına bütün dünya buna sessiz kalıyor. Ben o fotoğrafta yavruların üst üste şehit edilmiş halini görünce adeta çılgına dönüyorum. Ama diğerlerinin böyle bir derdi yok. Batsın sizin uluslararası siyasetiniz. Böyle vicdansız siyaset olmaz olsun.

Uluslararası toplumun, özellikle İslam dünyasının yanı başımızda yaşanan soykırım girişimi karşısında uyanmasını derhal somut çözümler üretmesini bekliyoruz. Güvenlik Konseyi, Arap Ligi derhal toplanmalı, bu konuda uygulayıcı kararlar alınmalı. Banyas'taki soykırım girişimini derhal gündemine almalı. Somut tedbirler üretmelidir.

Banyas’taki çocukların feryadı, inşallah Esad’ın sonu olacaktır. Unutmayın sabreden, zafere ulaşır. Suriye inşallah zafere ulaşacaktır."

'ÇEKİLME TARİHİ AÇIKLAMASI YANLIŞ'

Bu arada, Başbakan Erdoğan, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

PKK’nın çekilme tarihi açıklamasını yanlış bulduğunu dile getiren Erdoğan, “Esas olan silahların bırakılmasıdır” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR