Papa göçmen kamplarını ziyaret etti - Haberleri - Bursa Hakimiyet
Papa göçmen kamplarını ziyaret etti
Papa Franciscus, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Atina Başpiskoposu Ieronimos ile birlikte adada göçmenlerin tutulduğu Moria kampını ziyaret etti ve göçmenlerin sorunlarını dinledi.
DÜNYA , 16 Nisan 2016 Cumartesi, 14:37
Papa göçmen kamplarını ziyaret etti
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Atina Başpiskoposu Ieronimos ile Yunanistan'ın Midilli Adası'nda göçmenlerin tutulduğu Moria kampını ziyaret etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Göç Politikaları Bakan Vekili Yannis Muzalas da kamp ziyaretine katıldı.
Göçmenlerin geride her şeylerini bırakmanın acısını taşıdıklarını belirten Papa, "Buraya sizin hikayelerinizi duymaya ve sadece yanınızda olmaya geldik. Bu insani krize tüm dünyanın dikkatini çekmek için buradayız ve bu krizin çözüme ulaşması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı krizinin durdurulması çağrısı

Yaklaşık bir saat süren ziyaret boyunca, dini liderler kampta göçmenlerle sohbet etti, sorunlarını dinledi. Göçmenler dini liderleri yoğun bir ilgiyle karşılarken, bazıları ise din adamlarından yardım talebinde bulundu.

Konuşmaların sonunda, üç din adamı ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride, sığınmacı krizinin durdurulması için uluslararası bir mutabakatın sağlanması çağrısında bulunuldu. Bildiride ayrıca, Ortadoğu'daki sorunların barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulması isteği ifade edilerek, sığınmacıların evlerine güven içinde dönmelerinin sağlanmasının önemi vurgulandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR