Papa için İstanbul'da geniş güvenlik önlemi
PAPA 1. Francesco'nun İstanbul'a gelişiyle ilgili olarak Sultanahmet ve Ayasofya çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
GÜNDEM , 29 Kasım 2014 Cumartesi, 10:59
Papa için İstanbul'da geniş güvenlik önlemi
Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni içine alan geniş alan girişlere kapatıldı, meydanda bulunanlar çıkarıldı, tramvay durakları boşaldı.

Çevreye çok sayıda polis ekibi yerleştirildi. Meydana girmesine izni olanlar, x-ray cihazlarıyla sıkı aramalardan geçirildiler.
Ziyareti takip edecek yerli ve yabancı basın mensupları da kurulan arama noktalarından akreditasyon kartları kontrol edilerek alana alınıyor. Basın mensupları da alanda iki bariyer arasında çalışmalarını sürdürüyor.
      
Çok sayıda polisin görev yaptığı alanda bazı yabancı din adamlarının da Papa Franciscus'u görmek için geldiği öğrenildi. Turist kafileleri de demir bariyerlerin dışında bekliyor.

YOLLAR KAPATILACAK
      
Ziyaret nedeniyle Sultanahmet Meydanı'na çıkan yollar ile Sahil Kennedy Caddesi de farklı saatlerde trafiğe kapatılacak.
İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da Papa Franciscus'un ziyareti öncesi erken saatlerde gelerek Sultan Ahmet Camisi içinde hazırlıklarla ilgili incelemelerde bulundu.
      
TRT ve Anadolu Ajansı dışında basın mensubunun da girişine izin verilmeyen camide çok sayıda emniyet mensubu da güvenlik önlemi aldı. Yaran, Papa Franciscus'un Sultanahmet Camisi'ne C kapısından gireceğini ve ziyarete kendisinin de eşlik edeceğini söyledi.
      
Sultanahmet Camisi içerisinde Vatikan'dan gelen yabancı güvenlik güçleri de bulunuyor. Bu arada St. Antuan Kilisesi ve Bulguraristan'daki Katekümen Cemaati'nden bir grup, ziyaret nedeniyle Sultanahmet Meydanı'na geldi. Demir bariyerlerin arkasında gitar eşliğinde İtalyanca, Bulgarca ve Türkçe ilahiler söyleyen grup, bekleyişini sürdürüyor.
     
PAPA İSTANBUL'DA

Papa ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği özel uçak, Atatürk Havalimanı'na saat 10.29'da indi. Papa Franciscus'u, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ndeki  karşılamada, İstanbul Valisi Vasip Şahin,  Fener Rum Patriği Bartholomeos ile öteki ilgililer hazır bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR