Para cezalarına çifte indirim
Trafik cezası dahil idari para cezalarını yapılandıranlara peşin ödemede çifte fırsat sunuluyor. Yİ-ÜFE tutarında yüzde 90, ceza aslında da yüzde 25 indirim yapılıyor.
EKONOMİ , 16 Haziran 2018 Cumartesi, 13:08
Para cezalarına çifte indirim

Kamuya olan borçları yapılandırma fırsatı, idari para cezalarını da kapsıyor. Bu cezalar arasında trafik cezası da var. Halen yapılandırma kapsamında 4.2 milyon kişinin yaklaşık 3.2 milyar lira trafik para cezası borcu bulunuyor. Yasa ile bu borçlar kolayca kapatılabiliyor. Ayrıca bu cezalarda peşin ödemede çifte indirim avantajı da sunuluyor. Hem ana parada hem Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılıyor. İşte idari para cezası borçları ile ilgili sorular ve yanıtları:

NASIL YAPILANDIRILACAK?
Borçların gecikme faizi silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Taksitle ödeme seçilirse, belirlenen katsayılar, para cezası aslı ve Yİ-ÜFE tutarından oluşan borçla çarpılacak. Böylece toplam ödenecek tutar hesaplanacak.

PEŞİN ÖDENİRSE NE SAĞLAYACAK?
İdari para cezası borcu ilk taksit süresi içerisinde peşin olarak ödenirse, hem para cezasının aslından yüzde 25 hem de Yİ-ÜFE tutarında yüzde 90 indirim yapılıyor. Borcun ilk 2 taksit süresi içinde peşin olarak ödenmesi halinde ise para cezasının aslından yüzde 12.5, Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim oluyor..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR