Parayı verelim Brad Pitt'i getirin!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'de sinema endüstrisinin gelişimi için hazırladığı yasa taslağını tamamladı. Gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sunulması planlanan taslakla, Hollywood ve Avrupalı sinemacıların filmlerini Türkiye'de çekmelerini özendirmek için masraflarının bir bölümünün karşılanmasından, yerli film gösteren sinema salonlarına yardım yapılmasına birçok önemli adım atılıyor.
GÜNDEM , 22 Kasım 2014 Cumartesi, 10:08
Parayı verelim Brad Pitt'i getirin!
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, “Türk sinemasının son yıllarda elde ettiği başarıları sürdürülebilir kılmak, eser sayısı ve niteliğinde artış oluşturacak, üretilen eserlerin daha fazla seyirciyle buluşmasını sağlayacak, sinema sektörünü stratejik bir sektör olarak yeniden ele alacak, yaşanan tıkanıklıkları giderecek yeni destek mekanizmalarını içeren değişiklik kanun taslağı çalışmaları tamamlanmış olup en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak” dediği sinema yasa çalışmasının ayrıntıları ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre sektör temsilcilerinin de katılımıyla hazırlanan, “5224 Sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi Ve Sınıflandırılması İle Desteklenmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağının” gelecek hafta Bakanlar Kurulu’na sunulması bekleniyor. Türk Sinemasının 100. Yılına denk getirilen çalışma önemli düzenlemeler içeriyor. 

YÜZDE 25 MASRAF İADESİ

Düzenlemeyle artık yabancı yapımcıların Türkiye’de film çekmesinin önü açılıyor. Bakanlık, 2009 yılında yabancı yapımcıların, filmlerini Türkiye’de çekmesini cazip hale getirebilmek için harcamalarının KDV’lerini iade etme yönünde bir düzenleme yapmıştı. Bu doğrultuda yeni bir adım daha atıldı. Yabancı yapımcılara Türkiye’de çekim yaptıkları zaman süresince, harcamalarının yüzde 25’ini geri verecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, çalışmanın gerçekleşebilmesi için gerekli bütçe konusunda anlaşmaya vardı. Düzenleme için başta ABD olmak üzere İngiltere, Almanya, Romanya gibi ülkeler örnek alındı. ABD, ülkesinde film çeken yapımcıların harcamalarının yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişen tutarını geri ödüyor. 

ORTAK YAPIMLARA YERLİ RÖTUŞU

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı sinemacılarla ortak film çekiminin de önünü açıyor. Mevcut yasada Türk ve yabancı sinemacıların ortak çekeceği filmin desteklenebilmesi için yerli yapımcının katılım payının en az yüzde 51 olması gerekiyordu. Türk filmi sayılmayan ortak yapımlara destek verilmiyordu. Yeni düzenlemede yerli yapımcı küçük ortak olsa dahi destek verilecek. Mevcut yasada “büyük ortağın” Türk yapımcı olması durumunda dahi, sadece Avrupa Birliği ülkeleriyle ortak film çekimine destek veriliyordu. Yeni taslakla yerli yapımcılar, başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden sinemacılarla birlikte film çekerek destek alabilecek. Destek miktarları ise daha sonra hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek. 

SİNEMA SALONLARINA YERLİ DESTEĞİ GELECEK

YAPILAN düzenleme, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerekli gördüğünde bir yapımcı gibi film çektirmesine de olanak sağlıyor. Bu doğrultuda da Maliye Bakanlığı ile ayrılacak bütçe konusunda da anlaşmaya varıldı. Genç sinemacılara yönelik uygulama da geçmiş yıllarda olduğu gibi devam edecek. İlk filmini çeken genç sinemacılara Destekleme Kurulu’nun belirleyeceği ölçüde yardım yapılacak.

Taslakta maddi açıdan ayakta durmakta zorlanan sinema salonu işletmecileri de unutulmadı. Alışveriş merkezleri dışındaki sinema salonlarında yerli film gösteren sinemacılar da desteklenecek. Bu salonlara verilecek destek miktarları da yönetmelikle belirlenecek. 

TÜRKİYE’DE SİNEMA SEKTÖRÜ NASIL GELİŞTİ? 

Yıl Hasılat (milyon TL)
2006  243.2
2007 242.3
2008 301.5
2009 307.9
2010 383.3
2011 398.2
2012 425.6
2013 504.3
2014*  531.7*10 aylık hasılat 

RAKAMLARLA SİNEMA SEKTÖRÜ

50 milyon: 2014 yılında Yeşilçam’da kesilen bilet sayısı 
513: 2014 yılında gösterime giren film sayısı 
10.61: Türkiye’deki ortalama bilet fiyatı 
7.3 milyon: Yeşilçam’da rekor kıran Recep İvedik 4’ün izleyici sayısı 
2.8 milyon: Türkiye’de en çok izlenen yabancı yapım Titanic’in izleyici sayısı 
291 milyon TL: Sinemada yerli yapımların toplam hasılatı 
%24.8: Türk sinema sektörünün 2014 yılı hasılat oranındaki artış 

YILLAR İTİBARİYLE EN ÇOK İZLENEN YAPIMLAR

 Yıl  Film  Bilet sayısı (milyon adet)
2010 New York’ta Beş Minare 3.4
2011 Eyyvah Eyvah 2 8.1
2012 Fetih 1453 6.5
2013 CM101MMXI Fundamentals 3.8
2014  Recep İvedik 4  7.3
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR