Polis peş peşe kapıları çaldı... Bursa dahil bir çok ilde...
Bugün pek çok kentte günlük kiralık dairelere yönelik operasyon düzenlendi. Denetimlerde para cezaları kesildi.
GÜNDEM , 21 Kasım 2017 Salı, 18:31
Polis peş peşe kapıları çaldı... Bursa dahil bir çok ilde...

İSTANBUL

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne bağlı polis ekipleri gayriresmi olarak günübürlik kiralandığını tespit edilen 21 rezidans dairesine operasyon düzenledi.

Polis ekipleri bir dairede yaptığı arama sırasında yatak odasında bulunan eşya dolabın alt çekmesinde sigara kutusuna saklanmış bir miktar uyuşturucu ele geçirdi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin olduğu öğrenildi.

SAKARYA

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nün kentteki günlük kiralanan dairelere yönelik yaptığı denetimlerde toplam 69 bin 156 lira para cezası kesildi.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kent genelindeki günübirlik kiralanan evlere yönelik denetim yaptı. Pazartesi ve Salı günleri yapılan denetimlerde il genelinde toplam bin 604 daire denetlendi. Bu dairelerin 8'inin günübirlik kiralandığı belirlenirken, denetim sırasında 2 bin 445 kişinin kimlikleri sorgulandı. Sorgulanan şahıslar arasında hakkında arama kararı olan 1 kişi gözaltına alındı. 2 kişiye idari işlem yapılırken, denetimlerde 1 adet ruhsatsız tabanca, 8 adet fişek ve 4 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. Denetimlerde toplam 69 bin 156 lira idari para cezası kesildi.

BURSA

Bursa'da Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri günlük kiralanan evlere yaptığı operasyonda yasadışı kullanılan 22 eve 160 bin lira para cezası kesti.

Türkiye genelinde günübirlik yapılan operasyonlar kapsamında da Bursa'da günübirlik kiralanan evlere operasyon yapıldı. Bursa'da 210 adrese 24 ekip ve 90 personelle denetim yapan ekipler 9 günlük kiralık eve; tesis kaydı yaptırmamaktan 93 bin 447 lira para cezası keserken; 13 tesise ise kimlik bildiriminde bulunmamaktan 66 bin 883 lira para cezası verdi. Toplamda 22 tesise 1774 Sayılı Kanuna Muhalefetten 160 bin 330 lira idari para cezası uygulandı.

Yapılan denetimlerde 147 şahsın sorgusu yapılırken, bu kişilerin suç kaydına rastlanmadığı öğrenildi. Asayiş Şube Müdürlüğü yetkilileri, şehrin güvenliği için günlük ev kiralayan kişilere operasyonların süreceğini açıkladılar.

BATMAN

Batman Emniyet Müdürlüğü ekipleri günübirlik evlere operasyon düzenledi. Operasyonda 47 ev ile bu evlerde bulunan 29 şahıs kontrol edildi. Şahıslara toplam 10 bin 382 TL idari para cezası uygulandı. Batman Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada "Batman'da rezidans, apart daire ve stüdyo daire şeklindeki evler günübirlik olarak kiraya verilirken yasal sorumlulukların yerine getirilmediğinin tespiti üzerine Asayiş Şube Müdürlüğümüz koordinesinde diğer şube müdürlüklerimizin de katılımıyla günübirlik kiralık evlere yönelik olarak düzenlenen operasyonda ilimizde bulunan 47 ev ile bu evlerde bulunan 29 şahıs kontrol edilmiş toplam 10 bin 382 Türk lirası idari para cezası uygulanmıştır" denildi.

DENİZLİ

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, il genelinde günlük kiralanan apart dairelerde eş zamanlı denetimler yaptı. Denetime çeşitli şubelerden toplam 80 polis katıldı. Ekipler, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) kampüsü çevresi ile Kınıklı, İstiklal, Değirmenönü ve İncilipınar Mahallesi'ndekiÿ günübirlik konaklama yerlerinin kapılarını tek tek çalarak kimlik kontrolü yaptı. Toplam 50 apartın kontrol edildiği denetimde 12'si yabancı uyruklu 130 kişi Genel Bilgi Toplama (GBT) sisteminden sorgulandı. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği uygulamada bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi, çeşitli suçlardan haklarında arama kararı bulunan 5 kişi gözaltına alındı.ÿ

Günlük kayıt tutmadığı ve kaçak daire işlettiği tespit edilen 9 aparta, toplam 210 bin lira para cezası kesildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR