RTÜK, bekaret sahnesine acımadı
Kanal D'de yayın hayatına adım atan ve ilk bölümlerinde ekrana gelen bekaret sahnesiyle tepki çeken Zalim İstanbul dizisine RTÜK'ten ceza geldi. Diziye sağlık çalışanlarına yönelik olumsuz sözler sarf edildiği gerekçesiyle para cezası verildi.
MAGAZİN , 17 Nisan 2019 Çarşamba, 13:57
RTÜK, bekaret sahnesine acımadı

Kanal D'nin sevilen dizisi Zalim İstanbul 'a RTÜK'ten para cezası geldi. Türk Tabipler Birliği'nin şikayeti sonrası RTÜK, sağlık çalışanlarına yönelik olumsuz sözler sarf edilen Kanal D'deki Zalim İstanbul dizisine idari para cezası kesti. Dizinin 1 Nisan'daki bölümünde, doktorlara yönelik şiddeti özendirici ifadeler yer alıyordu.

"BAŞLATMA HASTANENDEN"

Dizinin 1 Nisan tarihinde yayınlanan bölümünde, Agah isimli karakter, yeğeninin doktoruyla yaptığı telefon görüşmesinde şu ifadeleri kullanıyordu: "Günden güne kötüleşiyor doktor... Beklenen tabloymuş! Ne konuşuyorsun sen bana? Bu çocuk bir haftadır iki kelime etmedi be! Başlatma hastahanenden... Ben sanki nereye götüreceğimi bilmiyorum değil mi? En iyisi olduğun için sana getirdik... Delik deşik edip hiçbir şey bulamayıp gönderiyorsunuz... Bana bak! Ya adam gibi bu çocuğu tedavi edersin ya da tıpış tıpış bineceksin! Sabah kapımdasın! Yoksa seni de hastaneni de başhekimliğini de yakarım!" sözlerini sarf etti.

"ŞİDDETE ÖZENDİRİCİ YAYIN YAPILAMAZ"

TTB Merkez Konseyi, 9 Nisan 2019 tarihinde RTÜK'e başvurarak, söz konusu dizide yer alan hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sahnelerinin 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8/1 maddesinin "şiddeti özendirici veya kanıksatıcı yayın yapılamaz" şeklindeki (ş) bendine aykırı olduğu vurgulanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR