Sadece bir futbol taraftarıyım
Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) Elçisi ve 2013 Rusya Güzeli Viktoria Lopireva, futbolun ülkeler arasındaki ilişkileri yakınlaştırabileceğini söyledi. 'Sarışın elçi' futbolu da 'hayatı' olarak nitelendirdi.
MAGAZİN , 30 Kasım 2017 Perşembe, 10:49
Sadece bir futbol taraftarıyım

FIFA Elçisi Viktoria Lopireva, İngiltere'nin başkenti Londra'da Rusya'nın ağırlayacağı 2018 Dünya Kupası hakkındaki soruları yanıtlamak için 'Ev Sahibi Kentler birliği' etkinliğine katıldı.

Rusya Futbol Birliği'nin organize ettiği etkinlikler kapsamında, Lopireva, Rostovna Donu'ya gelen Manchester United taraftarlarına 'Sıcak Karşılama' battaniyeleri verdi. Modellik ve futbolun bir araya geldiği bir kariyere sahip olan Lopireva, Rostov'da taraftarlar için bir yardım hattı da kurdu. Ancak şimdiye kadar gelen telefonlarda yardım değil 'sarışın elçi' ile fotoğraf çektirme talepleri geldi.

Russia Today'e (RT) konuşan Lopireva, yardım hattının geçen yıl Fransa'nın Marseille kentinde Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında yaşanan olayların tekrarlanmaması için İngiliz ve Rus taraftarlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde bir fırsat olabileceğini belirtti.

Taraftarların maçların yapılacağı kentlerden biri ve kendisinin de memleketi olan Rostov-na-Donu'dan söz eden Lopireva "Doğduğum şehir Rostov-na-Donu'nun şampiyonayı ağırlayacak kentlerden olmasından çok mutluyum. Rostov, Rusya'nın güney başkenti gibi. İnsanlar daha sıcak, daha dost canlısı. Çok zengin bir mutfağı var. Hava da güzel. Rostov, Rusya'nın en güzel kentlerinden biri. 2 milyon nüfuslu büyük bir şehir, ayrıca otantik de" ifadelerini kullandı.

FUTBOL BİRLEŞTİRİR

Lopireva, 'Sıcak Karşılama' gibi girişimlerin Rus ve İngiliz taraftarlar arasındaki ilişkileri güçlendirdi mi?' sorusuna da şöyle yanıt verdi:

"Futbol, siyasetin dışında bir şey. Ben de sadece bir futbol taraftarıyım ve bir Rus vatandaşı olarak aramızda bir fark görmüyorum. Futbol gerçekten insanları birleştiriyor. Bu gibi küçük adımlar da ilişkilerimizi daha da yakınlaştırabilir. Futbol sayesinde ilişkileri yakınlaştırabilirsiniz."

'HER GÜNÜMÜ DÜNYA KUPASI'NA AYIRIYORUM'

Futbolu 'hayatı' olarak tanımlayan Lopireva "Her günümü Dünya Kupası'na, futbola ayırıyorum. Zira bence futbol yalnızca bir saha oyunu değil, daha fazlası. Futbol sayesinde dünyayı gezebilir, arkadaşlar bulabilirsiniz. Futbol sayesinde hayır etkinlikleri düzenleyebilir, birçok şey bulabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Kadın futbolunun dünyanın her yerinde geliştiğini belirten Lopireva, kendisinin geleneksel futbolu izlemeyi tercih ettiğini de açıkladı.

'DÜNYA KUPASI'NDA HERKES GÜZEL HİSLERE KAPILACAK'

Lopireva, gelecek yılki şampiyona sırasında güvenliğin en üst seviyede olacağını belirterek "Kimse kötü hissetmeyecek, herkes olumlu ve iyi hislere kapılacak. İngiltere ve Rusya aynı grupta karşı karşıya gelse bile iki ülkenin taraftarları yalnızca takımlarına destek olmak, büyük bir futbol şöleni için orada olacak.

Çünkü herkesin orada olma nedeni futbol. Negatif olmak için bir neden yok" ifadelerini kullandı.

En sevdiği İngiliz futbol takımının da Manchester United olduğunu ekleyen Lopireva şöyle devam etti: "Kalbim Rusya ile ve dürüst olmak gerekirse ilgi çekici bir şeyler görmek istiyorum.

Sözgelimi Rusya ile Arjantin'in karşılaşmasını görmek için sabırsızlanıyorum. Zira bir hafta önce onlarla yaptığımız maçı kaybettik ve belki de kazanma vakti gelmiştir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR