Şehit babasının şiiriErdoğan'ı gözyaşlarına boğdu
Beştepe'de düzenlenen şehitleri anma töreninde konuşan 15 Temmuz şehidi ikiz polislerin babası Ali Oruç'un çocuklarına yazdığı şiiri okuması salondakileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlattı.
GÜNDEM , 13 Temmuz 2017 Perşembe, 17:50
Şehit babasının şiiriErdoğan'ı gözyaşlarına boğdu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini anma programı başladı. Gölbaşı'nda şehit olan ikiz polisler Ahmet ve Mehmet Oruç'un babasının konuşması esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarına boğuldu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Konuşmamın başında 15 Temmuz gecesi şehit olan kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum. Tankların zırhlı araçların askeri kamyonların önüne dikilen her bir kardeşimize şükranlarımı sunuyorum. Onlara bu ülkenin sahipsiz olmadığını gösteren her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. İçeriye girerken bir haber aldım, Çukurca'da yine bizim kahraman askerlerimiz 8 tane teröristi öldürdüler. Onlara da özellikle şükranlarımı ifade ediyorum. Çünkü bizim askerimiz, pilotumuz bunun için vardı işte bu görevini yapıyor.

''BU FAKİRİN CANINI ALINCA...''

Birilerinin gelmeye ayaklarının varmadığı yer değil burası. Burası sizin eviniz. Bu fakirin canını alınca 80 milyonluk Türkiye'yi teslim alacaklarını sandılar. Ne diyor Yunus; 'Ten fanidir can ölmez, gidenler geri gelmez, Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil. Gevhersiz gönüllere yüz bin söz söyler isen, Hak'tan nasip olmasa nasip alası değil.' Bu alçaklar o gece kendilerince her şeyi hesap etmişler sadece Allah'ın hesabının tüm hesapların üzerinde olacağını düşünememişler.

''TERBİYESİZLER''

15 Temmuz gecesi evladını eşini çocuğunu darbecilerin üzerine gönderenler de aynı duygular içerisindeydi. Safiye kardeşimizi de dinlediniz orada kaç tane asker var ellerinde silahlar var .Onlardan yoğurt olmaz. Terbiyesizler karşısınızda tek başına bir bayan var elinde silah mı var? Hiçbir şey yok o haliyle geliyor siz onu ölümle tehdit ediyorsunuz. Ne oldu yürek meselesi bu yürek kürek değil yürek.

Bundan sonra ülkemizde hiçbir şey 15 Temmuz öncesi gibi olmayacaktır. Tek parti döneminin zulmünü yaşayan milletimiz, bir daha böyle bir zillete asla rıza göstermeyecektir. 27 Mayıs darbesinin, 12 Eylül darbesinin, 28 Şubat müdahalesinin mahcubiyetini yaşayan milletimiz, bir daha asla böyle bir mihnete maruz kalmayacaktır. Menderes gibi bir beyefendinin haksız yere darağacında son nefesini vermesine engel olamayan milletimiz, bir daha böyle bir utancı asla yaşamayacaktır.

''15 TEMMUZ BİZİM YENİ ÇANAKKALEMİZDİR, DUMLUPINARIMIZDIR, SAKARYAMIZDIR''

Çanakkale'den aldığımız cesaretle ve öz güvenle Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıdık. 15 Temmuz bizim yeni Çanakkalemizdir, Dumlupınarımızdır, Sakaryamızdır. Yıllardır darbelerin, müdahalelerin, vesayet güçlerinin pençesinde kıvranan bu millet, 15 Temmuz'da şahlanışını ifade etmiştir.

''DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN BAHSEDİYORLAR...''

Amerika'da metroda 15 Temmuz'la ilgili ilanlara beyefendiler müsaade etmiyor. Benzer şeyleri Avrupa'da yaşıyoruz. G20 Zirvesi'ne gittik salon toplantıları yapacağız Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına bakanlarımıza müsaade etmediler. Düşünce özgürlüğünden bahsediyorlar ne özgürlüğü?

''AKLIMIZI KİMSEYE İPOTEK ETMEYECEĞİZ''

Milletimiz bir daha asla, FETÖ gibi, inancını eğitim ve hayırseverlik duygularını sömürerek, ihanet zehrini damarlarına zerk etmek isteyen örgütlerin, ülkesinde boy göstermesine meydan vermeyecektir. Her kim ki din adına, mukaddes bildiğimiz değerler adına bizi istismara kalkışırsa önce Kur'an-ı Kerim'de defalarca emredilen 'Akletmez misiniz' ikazını hatırlayacağız. Rabbimizin bize en büyük ihsanı olan irademizi, aklımızı kesinlikle kimseye ipotek etmeyeceğiz. Bölücü gayelerle milletimizin içine etnik veya mezhebi fitne sokmaya çalışanlara karşı da aynı yolu izleyeceğiz.

''DAHA NE BELGESİ OLACAK?''

FETÖ'nün ihanetini unutmayacağız, unutturmayacağız. Darbe girişimini fiilen yürütenleri, arka planda onları yönetenleri, darbecilere destek olanları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Batı bize ne diyor biliyor musunuz? 'Hani belge' diyor, daha ne belgesi olacak, 250 şehidim, 2 bin 193 gazim var, ne belgesinden bahsediyorsun?"

AKAR'IN KONUŞMASI ÖNCESİ SLOGAN ATILDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da törende bir konuşma yaptı. Akar'ın konuşması öncesi salondakiler, "En büyük asker bizim asker" sloganı attı.

Akar, darbecilerin layık oldukları en ağır cezayı alacaklarını söyledi. TSK'nın kahraman ve fedakar mensuplarının her zamankinden daha güçlü olduğunu ve milletinin emrinde olduğunu vurgulayan Akar, "Şehitlerimizin ruhlarının şad olması için Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

BİNALİ YILDIRIM TÖRENDE KONUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım Beştepe'de 15 Temmuz şehitlerini anma töreninde, "Artık yeni bir dönemdeyiz, bu dönemde memleketin sahibi millettir" dedi.

Başbakanın konuşmasından satır başları şöyle:

"15 Temmuz gecesi Türkiye'nin birlik ve beraberliğini korumak için can veren kan veren şehitlerimizin bizlere emanetisiniz.

O karanlık geceyi milletimiz aydınlattı. Vatanımızı alçak darbeye karşıbirlikte savunduk, birlikte kurtardık.

15 Temmuz'u unutmayacağız, asla unutturmayacağız. Dünyanın da ismini bildiği Ömer Halis Demir düşmana ilk kurşunu sıkan kahraman askerimizdir. Biz öyle bir milletiz ki bir ölür bin diriliriz.

Şehitlerimize layık olmak için Türkiye ve dünyada koşacağız, koşturacağız. Artık yeni bir dönemdeyiz, bu dönemde memleketin sahibi millettir.

Türkiye'yi ele geçirme hayali ile yanıp tutuşanlar, yarın kendi günahlerı ile kavrulacaklar. Hukuktan taviz vermeden bu meselenin üstünden geleceğiz.

15 Temmuz karanlığın aydınlığa döndüğü dönemdir."

"ÇOK DERSLER ALDIĞIMIZ BİR GECEYDİ"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'da 15 Temmuz şehitleri anma programında konuştu.

Kahraman konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"15 Temmuz karanlık bir geceydi. Fakat birçok aydınlanmanın önünü açtı. Çok dersler aldığımız bir geceydi. Milli birlik ve beraberliğimizin sağlamlığı, halkımızın demokrasiyi özümsemesi darbenin önünü kapattı."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR