Şehit pilotlar son yolculuklarına uğurlandı
Malatya'nın Akçadağ ilçesinde iki askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan pilotlardan Özkaya ve Özbahçeci son yolculuklarına uğurlandı.
GÜNDEM , 25 Şubat 2015 Çarşamba, 17:53
Şehit pilotlar son yolculuklarına uğurlandı
Malatya'nın Akçadağ ilçesinde iki askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer ile Hava Pilot üsteğmenler Osman Onur Özkaya, Zeynel Özgür Özbahçeci ve Yasin Atalay için Malatya Havalimanında tören düzenlendi.

Törenin ardından şehit Sezer'in cenazesinin Eskişehir'e, Özbahçeci'nin naaşının Konya'ya, Atalay'ın cenazesinin İstanbul'a ve Özkaya'nın naaşının İzmir'e gönderildi.

Şehitler toprağa verildi

Malatya'da 2 askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya'nın cenazesi, İzmir'de toprağa verildi.

Özkaya'nın Beşikçioğlu Camisi'ndeki cenaze törenine, yakınlarının yanı sıra Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ve askeri erkan katıldı.

Baba Cengiz ve anne Aynur Özkaya,  şehit pilotun eşi Miraç Özkaya ve 10 aylık çocuğu Doruk ile yakınları,şehit pilotun tabutuna sarılıp gözyaşı döktü.

Özkaya'nın cenazesi, kılınan namazın ardından askeri törenle top arabasına konularak tören mangası eşliğinde bir süre taşındıktan sonra Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.

Hava Pilot Üsteğmen Zeynel Özgür Özbahçeci de memleketi Konya'nın Ereğli ilçesinde gözyaşları arasında defnedildi.

Uçakla Konya'ya getirilen şehit Üsteğmen Özbahçeci'nin cenazesi, buradan da askeri helikopterle memleketi Ereğli'ye götürüldü. Helikopter, Ereğli Devlet Hastanesi bahçesindeki piste indiği sırada şehidin eşi Meltem Özbahçeci, annesi Kadriye Atalay ile yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin eşi ile annesini, yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

Meltem Özbahçeci, kızı Zeynep İnci için "babasıyla aynı kaderi paylaştı" diyerek uzun süre ağladı. Şehidin cenazesi daha sonra törenin yapılacağı Ulu Camii'ne getirildi.

Burada şehidin eşi ve annesi bir süre tabuta sarılıp öptü. Şehidin eniştesi Duran Fidancı, ağlayarak "Bir şey olursa paraşütle atlar, kurtulurum diyordun. Atlayamadın mı yavrum?" diyerek ağladı.

Kılınan cenaze namazının ardından Özbahçeci'nin cenazesi, şehitlik mezarlığında toprağa verildi. Şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağı ve şehidin fotoğrafı, eşine teslim edildi. Şehidin eşi Meltem Özbahçeci, Türk bayrağı ve fotoğrafı öperek bağrına bastı.

Cenaze törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, şehit yakınlarını teselli etti. Elvan ardından şehidin babaannesinin evine giderek taziyelerini iletti.

Elvan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şehit Hava Pilot Üsteğmen Zeynel Özgür Özbahçeci'ye Allah'tan rahmet diledi.

Şehit yakınlarına ve Türk halkına sabırlar dileyen Elvan, "Ülkemizin korunmasında elbette herkesin görevleri var ama bu kardeşimiz bizim de hemşehrimiz. Üsteğmenimiz bu kaza neticesinde şehit oldu. Allah onlardan razı olsun. Bizler için son derece üzüntü verici bir olay. Allah hepimize sabırlar versin. Şehidimize de Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Cenaze törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yanı sıra Konya Valisi Muammer Erol, 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Aydemir Taşcı, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Muhittin Fatih Sert, AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR