Şehit Yüzbaşı'nın eski askerinden kahreden veda
Nusaybin'de şehit olan Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir'in cenazesine eski askerinin "Ben senin 1 yıl kapını açtım komutanım. Ben böyle mi görecektim seni." sözleri damga vurdu.
GÜNDEM , 29 Mart 2016 Salı, 16:32
Şehit Yüzbaşı'nın eski askerinden kahreden veda
Mardin'in  Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin terk ettikleri binaya tuzakladıkları patlayıcının infilak ettirmesi sonucu şehit olan bölük komutanı  Jandarma Yüzbaşı 36 yaşındaki  Halil Özdemir'in eşi  Pınar, terör örgütüne lanet yağdırarak, "Benim eşim bir kahramandı. Ama onların leşleri kenarda, köpek yiyor. Benim eşime bak. Ben eşimle gurur duyuyorum. Benim eşim ölmedi" dedi.

KAHRAMAN YÜZBAŞIYA SON GÖREV

Çatışmada ayağından yaralanan, istirahatlı olmasına rağmen pansumanlı ayağına bir numara büyük bot giyerek terörle mücadelede bölüğünü ve silah arkadaşlarını yalnız bırakmayarak kahramanlık örneği sergileyen şehit Yüzbaşı  Halil Özdemir'in cenazesi,  Mardin'de düzenlenen törenin ardından memleketi  Mersin'in  Tarsus İlçesi'ne getirildi.

BABA OCAĞINDA YÜZLERCE KİŞİ UĞURLADI

Şehidin cenazesi ilk olarak, apartmanların, sokakların, caddelerin Türk bayraklarıyla süslendiği Şehitler Tepesi Mahallesi'ndeki baba ocağına götürüldü. Cenazeyi, aralarında  Halil Özdemir'in devreleri ve silah arkadaşlarının da bulunduğu yüzlerce kişi karşıladı.

"EŞİMLE GURUR DUYUYORUM"

7 ay önce düzenlenen görkemli bir düğün töreniyle evlendiği eşinin şehit olmasıyla mutluluğu yarım kalan ve yakınlarının desteğiyle güçlükle ayakta duran  Pınar Özdemir, helallik alındığı sırada, PKK'ya lanet okudu.

Pınar Özdemir, "Benim eşim bir kahramandı. Ama onların leşleri kenarda, köpek yiyor. Benim eşime bak. Ben eşimle gurur duyuyorum. Benim eşim ölmedi. Ben ayaktayım. Allah onların belalarını versin, Allah onları kahretsin" diye haykırarak gözyaşlarına boğuldu.

ESKİ ASKERİ FOTOĞRAFINA SARILIP GÖZYAŞI DÖKTÜ

Şehit Yüzbaşı Özdemir'in, 2012 yılında  Niğde'nin Bor İlçesi'nde görev yaptığı sırada şoförlüğünü yapan Asaf Başal da komutanını son yolculuğuna uğurlamak için oturduğu  Ankara'nın Beypazarı İlçesi'nden  Tarsus'a geldi.Cenaze aracını görür görmez aracın üzerindeki Türk bayrağı ve şehit komutanının fotoğrafına uzanan maden işçisi Asaf Başal, "Ben senin 1 yıl kapını açtım komutanım. Ben böyle mi görecektim seni. Bana böyle mi gelecektin sen. Kalk  Niğde'ye gidelim komutanım. Ben senin 1 yıl kapını açtım sen cenaze arabasıyla mı gelecektin komutanım. Biz askeri arabaya binecektik, sen bunla niye geldin komutanım" diyerek ağladı.

"RÜTBESİ BANA HATIRA"

Tezkere almadan önce komutanının jandarma yeleği, beresi, üsteğmen rütbesi ve eğitim düdüğünü hatıra olarak alan Asaf Başal, DHA muhabirine şunları söyledi:

"Ona yazdığım mektupta, 'Tezkereye sevinirken sizden ayrı geçireceğim yıllara ağlayacağım artık. Bence cennetliksin komutanım' diye yazmıştım. O da cennete gitti. Baba oğul, abi kardeş gibiydik. Benim her şeyimdi. 4 yıl geçti tezkeremin üstünden. Benim zamanımda komutanım üsteğmendi. Onun rütbesi, yeleği, beresi, eğitim yaptırdığı düdüğü hatıra aldım. Keşke yanında kalaydım da ben de şehit olsaydım. Bizim komutanımız  Şırnak'ta,  Mardin'de,  Niğde'de görev yaptı. Bu yerler hep ağlıyor. Lokantaya girdiğimizde kendi et yerken bize çorba içirmezdi. Bize daha fazlasını yedirirdi."

KAHRAMANLIĞINI GENELKURMAY PAYLAŞMIŞTI

Jandarma Yüzbaşı  Halil Özdemir'in şehit olmasının ardından  Genelkurmay Başkanlığı'nca, şehidin silah arkadaşlarının kaleme aldığı belirtilen kahramanlık hikayesi basınla paylaşılmıştı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR