Silueti bozan yapılar yıkılacak!
İstanbul İmar Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, silueti bozan imara aykırı rezidanslar yıkılacak veya kısaltılacak.
EKONOMİ , 21 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:05
Silueti bozan yapılar yıkılacak!

İSTANBUL'UN yeni imar yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sabah'ın haberine göre yönetmelikte yapılan değişiklikle tarihi eserleri gölgeleyen imara aykırı yapılar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla yıkılacak veya kısaltılacak. Birçok ilçeyi etkileyecek bazı düzenlemeler şöyle:

Rezidanslara düzenleme: Ticaret hizmet alanları ile merkezi iş alanlarında rezidans yapılamayacak.

Estetik komisyonları kuruluyor: İlgili idareler, gerekmesi halinde ilgili kamu kuruluşlarının da katılımıyla, uzmanlardan oluşan mimari estetik komisyonları kurulacak. Komisyon idare bünyesindeki en az biri mimar olmak üzere inşaat mühendisi, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşacak.

Binalara renk, estetik ayarı: Belediye ana arter yollar ve meydanlarda cephe alan binalarla ilgili estetik kurallar getirebilecek. Belediyeler meclis kararıyla çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini belirleyebilecek.

Bu düzenleme yönetmelikten önceki yapılar için de geçerli olabilecek. Belediye uygun gördüğü ana arter yollar ve meydanlardan cephe alan binalar ile ilgili şehircilik ve estetik yönünden kurallar getirebilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR