Sinan Oğan'ın adaylığı tartışma konusu oldu
10 Temmuz’da seçimli olağanüstü büyük kurultay hazırlıkları yapılan MHP’de Sinan Oğan’ın genel başkan adaylığı tartışma konusu oldu.
GÜNDEM , 07 Haziran 2016 Salı, 06:12
Sinan Oğan'ın adaylığı tartışma konusu oldu
Genel Merkez, Oğan’ın ihraç dosyasının Yargıtay’da olduğunu ve parti üyeliği bulunmadığından genel başkanlık yarışına katılamayacağını savunurken, Oğan mahkemenin kendisi hakkındaki ihracın iptali ile ilgili kararının kesin olduğunu söyledi. Oğan, 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyince, “Türk milliyetçilerinin partisi MHP, Osmanlı’nın başkenti, Türk dünyasının gözbebeği İstanbul’da HDP’nin gerisinde kaldı. Başarı nerede?” şeklinde attığı tweet’lerden dolayı Merkez Disiplin Kurulu’na (MDK) sevk edilmişti.

GENEL KURUL TEMYİZ ETTİ

MDK, ağustos ayında Oğan’a oybirliği ile ihraç kararı aldı. Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi kasım ayında Oğan’ın, MHP Merkez Disiplin Kurulu’nca partiden çıkarılmasına ilişkin kararı iptal etti. Genel Merkez de kararı temyiz etmek için Yargıtay’a başvurdu. Oğan ile ilgili yaşanan hukuki süreç adaylık tartışmasını da beraberinde getirdi. Parti tüzüğüne göre parti üyesi olmayanlar genel başkan adayı da olamıyor. Genel Merkez kurmayları, Oğan’ın dosyasının Yargıtay’da olduğunu vurgulayıp, “Mevcut haliyle aday olamaz. Kurultay sürecine kadar Yargıtay’da karar çıkar mı çıkmaz mı bilemeyiz” derken, Oğan ise şu yanıtı verdi: “Mahkeme ‘bu karar kesindir’ diyor. Ben artık MHP’nin üyesiyim. Ancak Genel Merkez kesin olan bu kararı Yargıtay’a taşıma yoluna gitti. Diğer arkadaşların durumu ihraca açık. İhraç mekanizması muhtemelen çalıştırılacak. Rakipleri ihraç yoluyla saf dışına çıkarmak doğru değil,  sahada yenmek lazım.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR