Sınırda korkutan deprem
İran-Irak sınırında meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dört ülkede birden hissedildi. İran'ın güneyinden geçen fay hattı geceden bu yana hareketli, 5.4 ve 4.6 büyüklüğünde depremler de kaydedildi.
DÜNYA , 22 Temmuz 2018 Pazar, 14:36
Sınırda korkutan deprem

İran'da deprem fırtınası... Irak sınıırına yakın noktada gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki deprem, büyük korkuya yol açtı.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), yerel saatle 14.37'deki sarsıntının yerin 5.7 kilometre altında gerçekleştiğini bildiriyor.

USGS'nin sarsıntı haritası, depremin Irak ve İran'ın yanı sıra Suriye'nin doğusu ve Türkiye'den de Hakkari çevresinde hissedildiğini gösteriyor.

Barzanilerin yayın organı Rudaw, merkez üssü İran'ın Kirmanşah kenti olan sarsıntının Irak'ın başkenti Bağdat ile Erbil, Süleymaniye ve Kerkük kentlerinde de hissedildiğini aktarıyor.

İran'da bu sabah 09.07 ve 09.04 saatlerinde iki ayrı deprem daha oldu. 5.4 ve 4.6 büyüklüğündeki sarsıntılar, ülkeyi boydan boya kat eden fay hattı üzerinde yaşandı.

Umman Körfezi'ni geçtikten sonra karaya çıkan söz konusu büyük fay hattı, İran'ın güneyinden geçerek Türkiye topraklarına kadar uzanıyor.

Kasım 2017'de Irak-İran sınırındaki Kirmanşah'ta gerçekleşen 7.3 büyüklüğündeki depremde, 500'den fazla insan hayatını kaybetmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR