Son dakika...Yeni çözüm paketi Meclis'te
Hükümetin çözüm sürecine yasal dayanak oluşturmak için hazırladığı 6 maddelik çerçeve yasa tasarısı, Meclis’e sunuldu.
GÜNDEM , 26 Haziran 2014 Perşembe, 11:43
Son dakika...Yeni çözüm paketi Meclis'te

Hükümetin, Meclis kapanmadan yasalaştırılmasını istediği düzenleme TBMM’ye sunuldu.

Sıcak gelişmeyle ilgili son açıklama, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan geldi.

Atalay'ın, 6 maddeden oluşan ve 'çözüm sürecinin çerçeve yasası' olarak adlandırılan kanun tasarısının bugün TBMM'ye sunulacağı yönündeki açıklamasından dakikalar sonra, tasarı Meclis'e ulaştı.

Atalay açıklamasında şunları söyledi: "Bu genel bir düzenlemedir. Tasarı bundan sonraki çalışmalar için genel perspektif sunmaktadır. Devlet kurumlarının topyekün sürece katkı vermelerinin hukuki zeminini oluşturmaktadır. Bu çerçevede yasa halen çalışmaları devam eden, sürece ilişkin daha detaylı somut adımlar içeren yol haritası ve eylem planına temel teşkil edecektir.

Çözüm süreci çerçeve yasa tasarısıyla, hükümete çözüm süreci kapsamında kısa orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalarla ilgili genel bir sorumluluk veriliyor. Bu şekilde devlet kurumlarının kendi kuruluş kanunları çerçevesinde çözüm sürecinde katkı verecek konuları belirleyebilmeleri ve gerekli çalışmaları yapmaları da kolaylaşmış olacaktır."

BAKANLAR KURULU KARARI

Başbakan Yardımcısı Atalay, çözüm süreciyle ilgili hazırlanan çerçeve yasa tasarısıyla ilgili, "Yasa, süreç kapsamında temas diyalog, görüşme gibi siyasi irade ve kararlık getiren konularda bir Bakanlık veya kurum işlemi yerine, Bakanlar Kurulu kararı alınması ve görevlendirme yapılması yoluyla konunun bir hükümet politikası olarak idare tarafından daha hızlı ve etkin şekilde uygulanmasına imkan sağlanmaktadır" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR