Taksicileri şoke eden satın alma! Hepsi vazgeçti...
Türkiye'de mahkemeye verilen Uber'in Orta Doğulu Careem'i alması sonrasında İstanbul'da bulunan taksiciler Careem kullanmaktan vazgeçti. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman satın almaya ilişkin olarak "Şoka girdik" dedi.
EKONOMİ , 27 Mart 2019 Çarşamba, 12:12
Taksicileri şoke eden satın alma! Hepsi vazgeçti...

Türkiye'nin de dahil olduğu 15 ülkede faaliyet gösteren Careem'i Uber 3.1 milyar dolara satın aldı. Türkiye'de bulunan taksi dernek ve birlikleri Uber'e karşı mahkemede mücadelesini sürdürürken Careem'in Uber'e satılması sonrasında gözler Birleşik Taksi Şoförleri Derneği'ne çevrildi.

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği'ne üye olan 1500 civarında taksi Careem kullanıyordu. Ancak dünkü satış haberinin ardından taksiciler tepki göstererek Careem kullanmaktan vazgeçmeye başladılar.

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman birkaç gün içinde basın açıklaması yapacaklarını ve Careem'le olan ilişkilerini bitireceklerini söyledi.

ŞOKA GİRDİK

Duman "Careem'le olan birlikteliğimizin sonuna geldik. 1500 civarında Careem kullanan İstanbul taksisi mevcut. Uber'in bu hamlesi Orta Doğu'ya girme hamlesidir. Orta Doğu'da Careem hakim olduğu için Uber, Careem'i satın aldı. Satın alma ile sadece biz değil, Fas'taki Filistin'deki taksiciler de şoka girdi." dedi.

UBER'İN DAVA SONUNDA KAPATILACAĞINDAN EMİNİM

BTD Başkanı Duman "Uber davası bittiğinde Uber'in Türkiye'de sona ereceğinden adım gibi eminim. Ortada zehirli bir su var ve içilmesine izin veriliyor. Haksız rekabette de bulunuyorlar." açıklamasını yaptı.

YENİ HAVALİMANI'NDAN SADECE HAVALİMANI KOOPERATİFİ TAKSİLERİ YOLCU ALABİLECEK

Duman "Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Komisyonu genelge yayımladı. Genelgeye göre İstanbul Havalimanı'ndan sadece havalimanı taksilerinin iş alabileceği belirtiliyordu. Bununla ilgili Danıştay'a dava açtık. Sonucunu takip edeceğiz" dedi.

TİCARİ ARAÇ KULLANMA YAŞ SINIRI 65

Ticari araç kullanmada yaş sınırı olduğuna değinen Duman, taksi, otobüs, kamyon, kamyonet, minibüs gibi araçları kullanan kişilerin 65 yaşından sonra direksiyona geçemediğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR