Tarihi tören başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dakikalar sonra TBMM'de yemin edecek ve ardından Anıtkabir'i ziyaret edecek. Beştepe'deki törene onlarca yabancı devlet başkanı ve başbakan katıldı
GÜNDEM , 09 Temmuz 2018 Pazartesi, 16:19
Tarihi tören başladı

Türkiye tarihi bir gün yaşıyor, yeni dönem dakikalar sonra başlayacak. Onlarca ülkeden devlet başkanları ve başbakanlar bugün Ankara'da.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yemin edecek. Anıtkabir ziyaretinin ardından ise Beştepe'de tören başlayacak.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan misafir devlet, hükümet ve meclis başkanlarına akşam yemeği verecek. Akşam saatlerinde ise Erdoğan kameraların karşısına geçecek ve yeni dönemin ilk kabinesini Türkiye'ye ilan edecek.

TBMM yemin törenini bekliyor

16:10: Muhafız alayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

16.00: Eski TBMM Başkanları Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç devlet erkanı için ayrılan bölümdeki yerlerini aldı. Salona muhalefetten gelen ilk isim CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal oldu

15.55 : Genel Kurul'da şu anda yabancı misyon temsilcileri, davetliler ve medya temsilcileri yer alıyor. Milletvekilleri yavaş yavaş salona gelmeye başladı.

Meclis'te Bursa Bölge Senfoni Orkestrası İstiklal Marşı'nı çalacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ise Külliye'deki programda İstiklal Marşı'nı icra edecek.

15.50 : Törene katılacakların listesi şöyle:Birçok dilde 'Hoş Geldiniz' bilboardları

15.40 : Törende yabancı devlet başkanları, başbakanlar ve konuklar için farklı dillerde 'Hoş geldiniz' yazılı billboardlar hazırlandı.

'Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ve göreve başlama törenine hoş geldiniz' ifadesi yer alan afişler, AK Parti Genel Merkezi'nin bulunduğu Söğütözü Caddesi üzerindeki billboardlara asıldı.Afişlerde Erdoğan'ın fotoğrafı ve cumhurbaşkanlığı forsu yer alıyor.

Yeni uyum kararnamesi yayınlandı

15.35 : Bugün yayınlanan kararname ile bazı bakanlıklar birleştirildi, bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi.

Yeni oluşan bakanlıklar şöyle:

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bakanlar Kurulu ibaresi 'Cumhurbaşkanı' olarak değişti.
G.Kurmay Başkanı'nın görev ve yetkisine ait kanun kalktı.
YAŞ'ın kuruluş ve görevleri hakkındaki kanun kalktı.
MİT müsteşarı ibaresi MİT başkanı oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR