Ticaret Bakanı Pekcan'dan Bursa'da önemli açıklamalar!
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bursa'da esnafla buluşmasında, "Esnafımızı da ihracatçı olarak görmek istiyoruz. Artık ihracatı tabana yaymak zorundayız" dedi.
BURSA , 22 Mart 2019 Cuma, 16:52
Ticaret Bakanı Pekcan'dan Bursa'da önemli açıklamalar!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bursa programı kapsamında otelde esnafla toplantıda bir araya geldi. Bakan Pekcan'a Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti'nın adayı Alinur Aktaş ve Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Arif Tak da eşlik etti. Burada, 'Bursa Esnaf Buluşması' adıyla düzenlenen programda konuşan Bakan Pekcan, esnafı ihracatın içinde bulunmaya davet etti. Toplumun güçlü, itibarlı ve istikrarlı bir Türkiye için el ele verdiğini belirten Bakan Pekcan, "Hepimizin tek hedefi var; Türkiye'yi bir üst gelir düzeyine çıkarmak. Bunun da yolu ihracat. Daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracattan geçiyor. Bursa, Türkiye'nin ikinci büyük ihracat yapan şehri. Burada esnafımızı da ihracatçı olarak görmek istiyoruz. Artık ihracatı tabana yaymak zorundayız" diye konuştu.

'DEVLET ARKANIZDA, BİZ DE ÖNÜNÜZÜ AÇIYORUZ'

Esnafa yönelik pazarlama ve markalaşma dönemini başlattıklarını kaydeden Bakan Pekcan, "Esnaflarımıza yönelik e-ticaret, e-ihracat eğitimlerini başlattık. Bunun dışında son 8 ayda 21 ilde 31 ihracat destek ofisi kurduk. Bunu 81 ile de yayacağız. Buradaki kişileri Bakanlığımızda eğittik, istediğiniz her sorunuzu sorabiliyorsunuz. İhracat Genel Müdürlüğümüz ile paralel çalışıyorlar, iletişim halindeler. Devlet her konuda ihracatçıyı destekliyor, devlet arkanızda biz de önünüzü açıyoruz, devam edeceğiz" dedi.

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Kadın ve genç girişimcilerin önemine de değinen Pekcan, "Birleşmiş Milletler verilerine göre kadının erkek ile iş hayatındaki oranı aynı seviyeye geldiği anda ülkelerin milli geliri yüzde 20 artıyor. Son 10 yılda kadının istihdama katılımı yüzde 24'ten yüzde 34'e geldi. Kadınların karar verici pozisyonda olduğu şirketler daha verimli, daha kârlı. Devletler de daha zengin. Biz kadın ve genç girişimcilerimizi teşvik etmek için Kadın ve Genç Girişimcilik İhracat Daire Başkanlığı'nı kurduk. Sizler için hat açtık. Projelerinizi, önerlerinizi değerlendireceğiz, sizlere destek olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Ruhsar Pekcan ayrıca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, yüzde 51'i kadınlara ait olan şirketlerin ihracat faaliyetlerinde kullanılmak üzere 200 milyon dolar ve 100 milyon lira finansman desteği çıkardıklarını belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bursa programı kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş insanlarıyla buluştu.

Türkiye'nin geçen yıl, Dünya Bankası'nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi (Doing Business) sıralamasında 17 basamak sıçrayarak 60. sıradan 43. sıraya yerleştiğini hatırlatan Bakan Pekcan, "Biz de ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, ticaretin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında gümrük kapılarımızın modernizasyonu, gümrüklerde dijitalleşme geliyor. Dünyanın neresinden konteynır ile sevk edilecek olsun, çıktığı andan itibaren sizin fabrikanıza gelene kadar izliyoruz. Perakende yasasının kayıt altına alınması, şirket kuruluşlarının ve kapanışlarının, bütün diğer kurumlarla birlikte paralel olarak online yapılabilmesi için 'Perbis' şu anda yazılım aşamasında sonbaharda tamamlanacak, denemelerini yıl sonuna kadar yapacağız. Allah izin verirse 2020'de artık şirket kuruluşlarının açılışları, kapanışları ve ruhsat işlemleri online yapabileceksiniz. Kriterleri sağlayan firma iş yeri açabilecek, sağlamıyorsa açamayacak" dedi.

'YAZILIMCI GİRİŞİMCİ FİRMALARLA BİR ARAYA GELMEYE ÇALIŞIYORUZ'

"Bizim ihracatımız içindeki yüksek teknoloji ürün ihracatının oranı son 10 yılda 3-4 bandında. 2018 ortalaması 3,4. Biz bunu yükseltmek zorundayız" diye devam eden Bakan Pekcan, şöyle devam etti:

"OECD ortalaması yüzde 17. Bizim serbest bölgelerde yüzde 10 ile 12 arasında değişiyor. Onun için ben ihtisas serbest bölgeleri dedim. Buraya kanalize edelim. Gerek Singapur ticaret bakanı olsun, Hindistan'da yaptığım ziyarette onların da bu tip çok başarılı serbest bölge projeleri var. Onları da yatırımcı olarak ülkemize davet ettim, görüşmelerimiz sürüyor. Gittiğimiz ülkelerde de yazılımcı girişimci firmalarla bir araya gelmeye çalışıyoruz."

Bakan Pekcan, kendi bakanlıklarına bağlı alanlarda yaptığı gelişmelerden, teknoloji ile bakanlığın çalışmalarının uyumunu da anlattı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR