'Timsah Arena'da tribünler yükseliyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gönderilen 50 milyon TL'nin de Bursa'ya ulaştığını belirterek, önümüzdeki yılın ortalarında stadyumu hizmete açmayı amaçladıklarını söyledi.
BURSASPOR , 11 Ağustos 2012 Cumartesi, 10:40
'Timsah Arena'da tribünler yükseliyor

Bu dönem Bursa'ya anıtsal yapılar kazandırma hedefi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyum, sürdürülen hummalı çalışmalar sonucu kent siluetindeki yerini almaya başladı. Yaklaşık 180 bin metrekarelik inşaat alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hayata geçirilen en büyük tesis olma özelliği taşıyan stadyum inşaatı için bugüne kadar 11 bin ton demir ve 90 bin metreküp de beton kullanıldı. Toplam 180 personelle, 2 vardiya halinde 24 saat aralıksız sürdürülen çalışmalarla 3 tarafı çevrelenen stadyumda kalan bir kale arkası tribünleri için çalışmalar yoğunlaştırıldı. Gerçekleşme oranı yüzde 85'leri aşan kaba inşaatın Eylül ayında bitirilmesi hedefleniyor.

"BURSA'YA DEĞER KATACAK"
Bursa'nın en prestijli projelerinden birinin inşa edildiğini vurgulayan Başkan Altepe, günümüzde futbolun uluslararası tanıtım açısından büyük önem taşıdığını belirterek, yeni stadyumun da Bursa'nın tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. UEFA'nın en son kriterlerine uygun olarak yapılan ve her türlü uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak donanımda olan stadyumu önümüzdeki yılın ortalarında bitirmeyi amaçladıklarını kaydeden Başkan Altepe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gönderilen 50 milyon TL'nin de Bursa hesabına aktarıldığını belirtti. Ramazan ayından sonra çalışma temposunun daha da artırılacağını dile getiren Başkan Altepe, ince işçilik ve çatı imalatlarıyla stadyumda hummalı bir çalışma dönemine girileceğini vurguladı. Yeni stadyumun Bursa'ya değer, Bursaspor'a ise güç katacağını ifade eden Başkan Altepe, stadyumla Bursaspor'un kalıcı gelirlerinin de artacağını hatırlattı.

Velodromda 68 x 105 metre saha alanı, 283 x 212 metre kabuk ölçüleri bulunan 3 kat, 2 bodrum katı ve 1 platform katı olmak üzere toplamda 6 kat olarak yaklaşık 179 bin 611 metrekare betonarme inşaat alanı içeren Bursa Büyükşehir Stadyumu 8 bloktan oluşuyor. 45 bir seyirci kapasiteli stadyumda 207 engelli koltuğu buluyor. Kapalı otopark 652 araç ve 2 otobüse hizmet verirken, daha sonraki ihalede planlanan çevre tanzimi ile beraber açık alan dahil olmak üzere toplam 1562 araç ve 256 otobüse hizmet verecek 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturulacak.

Dünyada takımın simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olan Büyükşehir Stadyumunun çatısı Bursaspor'un simgesi olan 'timsah' görümünde olacak. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 72 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer alacak.

 

 


 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR