Trump ve AB anlaştı!
ABD Başkanı Trump, AB Komisyonu Başkanı Juncker ile yaptığı ortak açıklamada, "AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağladık" dedi.
DÜNYA , 26 Temmuz 2018 Perşembe, 00:06
Trump ve AB anlaştı!

Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Beyaz Saray'da yapacakları kritik görüşme öncesinde basın mensuplarının karşısına geçti.

"ADİL BİR TİCARET ANLAŞMASI İSTİYORUZ"

Açıklamasında, ülkesinin mevcut şartlarda AB'ye her yıl milyarlarca dolarlık ticaret açığı verdiğini ve bunun vurgulayan Trump, "Adil bir ticaret anlaşması istiyoruz. Umarım bunun için bir yol bulabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

"ABD İLE AB ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 1 TRİLYON DOLAR"

Juncker ise ABD ile AB arasındaki ticaretin dünya ekonomisi için büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Bizler yakın partnerleriz, müttefikleriz; birbirimizin düşmanı değiliz. Birbirimizle çalışmak zorundayız. Dünya ticaretinin, yarısını bizler temsil ediyoruz. ABD ile AB arasındaki ticaret hacmi 1 trilyon dolar. Bu nedenle, birbirimizi hedef almak yerine birbirimizle konuşmalıyız." ifadelerini kullandı.

ABD ile AB'nin gümrük vergilerini yükseltmek yerine düşürmesi gerektiğini savunan Juncker, "Bunu yapmak zorundayız. Bu bizim görevimiz." diye konuştu.

"AB İLE ANLAŞMA SAĞLADIK"

ABD Başkanı Trump,"AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağladık"

"SIFIR TARİFE, SIFIR BARİYER, SIFIR SÜBVANSİYON"

Trump, Juncker'ın bu sözlerine, "Eğer sıfır tarife, sıfır bariyer ve sıfır sübvansiyona ulaşabilirsek ABD bundan büyük memnuniyet duyar." karşılığını verdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlamayan ikili, kısa açıklamalarının ardından heyetleriyle birlikte toplantıya başladı.

Washington'ın ithal çelik ve alüminyuma getirdiği vergiler ve misilleme tedbirlerle gerilen ilişkiler için önem taşıyan toplantıda, ticaretin yanı sıra güvenlik, terörle mücadele, enerji güvenliği gibi konularında gündeme gelmesi bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR