Türkiye'de ilk kez Bursa'ya yetki verildi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm kapsamında Bursa'da 2100 binanın yıkıldığını belirterek, "Acilen yenilenmesi gereken 10 binlerce konut var. Biz müteahhitlerimize destek olmak amacıyla yeni tip imar yönetmeliğini yeniden uzatabiliriz" dedi. 
BURSA , 19 Kasım 2016 Cumartesi, 19:34
Türkiye'de ilk kez Bursa'ya yetki verildi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şehrin merkezinin dönüşebilmesi için inisiyatif alınma zamanının geldiğini söyledi. Hedeflerinin dünya semti fotoğrafı verecek semtler oluşturmak olduğunu kaydeden Altepe, “Şanslıyız, çünkü şehrimizde işini iyi bilen iş adamlarımız var” dedi.

Bursa’nın ilklerin şehri olduğunu vurgulayan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışma sonucunda kentsel dönüşümde yetki Türkiye’de ilk olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Biz her alanda yetki istiyoruz. Yerel yönetimlerin katkılarıyla ülke hedeflerine ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda da Bursa örnek ve öncü olması lazım” dedi.

Kentsel dönüşümün Bursa için en acil gündem maddesi olduğunu belirten Altepe, “Bursa deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Bundan dolayı vatandaşlarımızın acilen harekete geçmesi gerekiyor. Herkesin inisiyatif alması gerekiyor. Biz inisiyatif alanlara destek veriyoruz. Vatandaşlarımıza ve iş adamlarımıza yol göstermek, onlara ışık tutmak ve projelere katkı sağlayabilmek için 0,50 emsal kararı aldık. Bu kapsamda Bursa’da 2 bin 100 daire yıkıldı. 2 bin 100 aile can güvenliği olmayan binalardan kurtuldu. Acilen yenilenmesi gereken 10 binlerce konut daha var. Bu konuda müteahhitlerimize büyük görev düşüyor. Bursa’nın kendi içinde bir gücü var. Şehrimizin gücü bize yeter de artar bile. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümde yetkiyi bize devrederek yapacağını yaptı. Artık demir tavına geldi. Biz müteahhitlerimize destek olmak amacıyla yeni tip imar yönetmeliğini yeniden uzatabiliriz” şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR