Türkiye-Rusya arasında kritik görüşme!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ile bir araya geldi. Kalın ve Lavrentyev, İdlib, Anayasa Komisyonu, güvenli bölge ve terörle mücadele konularını ele aldı.
GÜNDEM , 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 18:24
Türkiye-Rusya arasında kritik görüşme!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Rusya FederasyonuSuriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Rusya Federasyonu Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlığında gerçekleşen heyetler arası görüşmede Suriye konusundaki son gelişmeler ele alındı.

Türkiye'nin ulusal güvenlik önceliklerinin açık bir şekilde vurgulandığı toplantıda; İdlib Mutabakatı'nın korunması, anayasa komisyonunun kurulması ve ilanı, Suriye'nin genelinde terörle mücadele, güvenli bölge, DAEŞ, PKK/YPG/PYD dâhil tüm terör unsurlarına karşı mücadele, Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde siyasi çözüme ulaşılması ve Suriye'nin yeniden inşası konuları gündeme geldi.

Ayrıca yakın zamanda yapılması planlanan Suriye konulu üçlü zirve (Türkiye, Rusya, İran) ve müteakiben gerçekleşecek dörtlü zirvenin (Türkiye, Rusya, Fransa, Almanya) gündemi ve tarihleri değerlendirildi.

Toplantıda; Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderileceği ve bölgenin tüm terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. Suriye konusunda iki ülke iş birliğinin güven ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesinin önemine, vurgu yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu liderlerinin Suriye konusundaki etkin ve sürekli iletişimlerinin devam edeceğinin de altı çizildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR