Ulu Önder Atatürk'ü, özlemle ve saygıyla anıyoruz
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 78. yıl dönümünde özlemle ve saygıyla anıyoruz...
BURSA , 10 Kasım 2016 Perşembe, 00:00
Ulu Önder Atatürk'ü, özlemle ve saygıyla anıyoruz
Modern Türkiye'nin mimarı Ulu Önder Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 78. yılında özlemle anıyoruz.

Bugün Türkiye'de saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat duracak, bayraklar yarıya indirelecek, milyonlar Ata'sı için saygı duruşunda bulunacak.

Ulu Önder Mustafa Atatürk 78 yıl önce bugün, “Türkün tarihinde ve gönlünde daima yaşamak” üzere aramızdan ayrılmıştı. 10 Kasım 1938'de, saat dokuzu beş geçe Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yuman Atatürk'ü özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder'in yaktığı ışık, bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.
 
Atatürk'ün hastalığının giderek ilerlediği kasım ayının ilk günleri Dolmabahçe Sarayı'nın önü, Ulu Önder'in sağlık haberlerini almak için her gün demir kapının parmaklıklarına sarılan genç, yaşlı, kadın, erkek vatandaşlarla doluydu.
 
Burada toplananlar “Atatürk nasıl?” diye soruyordu. O'nun sağlığı hakkında bilgi almadan evlerine dönemiyorlardı. 
Atatürk gözlerini açıyor ve yavaşça soruyordu: “Saat kaç?”. Atatürk'e cevap verdiler. Sustu ve bir daha konuşmadı. Son sözleri bunlar olmuştu. 

MİLLİ YAS

10 Kasım 1938 sabahı acı haber tüm yurda yayıldı. Caddelerde, sokaklarda ve evlerde milli bir yas yaşanıyordu. Herkes büyük bir keder içindeydi. Türk milleti, zamansız ebediyete inkal eden Ata'sına ağlıyordu. 

16 Kasım'da Atatürk'ün naaşı, Türk bayrağının örttüğü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayı'nın büyük tören salonuna konuldu. 

Türk milleti genci, yaşlısıyla Ata'ya son görevini yapmak için Dolmabahçe Sarayı'na koştu. 

Bugün tüm yurtta düzenlenecek anma etkinlikleriyle Türk halkı, Ata'sını unutmadığını, unutmayacağını gösterecek. Sirenlerin sesi 09.05'te Atatürk için yükselecek. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR